Tėvystės ir giminystės nustatymas


Biologinis ryšys tarp vaiko ir tėvų remiasi genų perdavimu: vaikai paveldi 50 % savo motinos ir 50 % tėvo genetinės medžiagos. 

Pateikime pavyzdį: jei tėvai turi skirtingų spalvų karolius (mama raudonus, o tėvas – mėlynus), jie gali sukurti vėrinį, į kurį sudeda tiek raudonus, tiek mėlynus karolius. Taip vaikas paveldi tėvų „raudonus“ ir „mėlynus“ genus, o kitų spalvų karolių (genų) vėrinyje nebus. Šis pavyzdys iliustruoja genetinį ryšį tarp tėvų ir vaikų. 

 

Tėvystės nustatymo tyrimas 

Biologinės tėvystės tyrimas atliekamas naudojant molekulinės biologijos metodą, PGR (polimerazės grandininės reakcijos) metodu. Šio tyrimo metu dauginamos specifinės DNR sekos – STR (Short Tandem Repeats), kurios atsitiktinai pasikartoja žmogaus genome. Analizuojamos 15 unikalių DNR žymenų sekos, o jų tyrimo rezultatai nustatomi naudojant sekvenavimo technologiją. 

Tyrimui imami tėvo ir vaiko DNR ėminiai. Motinos ėminys gali būti paimtas, kad padidintų tyrimo tikslumą. Po DNR analizės sudaromi tėvo ir vaiko genetiniai pasai, kurie leidžia patvirtinti arba paneigti biologinį tėvystės ryšį. 

 

Tyrimo atsakymai telefonu neteikiami ir nekomentuojami: pateikiami mūsų laboratorijoje arba siunčiami registruotu paštu. 

 

Giminystės ryšių nustatymo tyrimas 

DNR giminystės tyrimai atliekami norint patvirtinti biologinį ryšį tarp tiriamuosius asmenis, kai biologinė tėvystė nėra aiški (pvz., kai tėvai yra mirę arba atsisako duoti DNR mėginį). Tokiais atvejais galima tirti artimus giminaičius, tokius kaip broliai, seserys, seneliai ar tetos/dėdės, kad nustatyti biologinį ryšį. 

 

Brolių ir seserų giminystės patvirtinimas 

 Brolių ir seserų DNR tyrimas leidžia nustatyti, ar du asmenys turi tą patį biologinį tėvą ar motiną. Šio tyrimo metu galima nustatyti, ar asmenys yra visiškai susiję (turi abejus tėvus), pusiau susiję (skiriasi tik vienas tėvas) arba nėra susiję. Taip pat galima atlikti tyrimą ir be bendro tėvo ar motinos, tačiau papildomas tėvų ėminys suteikia papildomą tikslumą. 

Tyrimo metu, jeigu tiriamieji yra skirtingų lyčių, atliekama standartinė STR analizė. Jeigu abu tiriami asmenys yra vyriškos lyties, palyginamos Y chromosomos, o jeigu abu asmenys yra moteriškos lyties, atliekamas X chromosomos tyrimas.
Moterų giminystės tyrime, norint nustatyti, ar jos turi tą pačią motiną, atliekamas mtDNA (mitochondrinės DNR) tyrimas. 

 

Anūko ir Senelio Giminystės Tyrimas 

Šis tyrimas nustato biologinį ryšį tarp anūkų ir senelių. Kai įmanoma, rekomenduojama paimti ėminius tiek iš senelio, tiek iš močiutės, kad būtų atkurtas tariamo tėvo DNR profilis. Tai leidžia nustatyti bendrus genetinius žymenis ir padidinti tyrimo tikslumą. Taip pat, jeigu įmanoma, galima tirti ir motinos DNR mėginį, kad padidėtų tyrimo tikslumas iki 99,99 %. Jei vienas iš senelių yra miręs, tyrimas gali būti atliktas tik su likusio senelio arba močiutės DNR mėginiu, tačiau tikslumo lygis mažėja. 

 

Dėdžių/tetų DNR tyrimai 

 Tyrimo metu nustatoma tikimybė, kad tiriamieji asmenys yra biologiniai teta/dėdė ir sūnėnas/dukterėčia. Remiantis DNR analizės rezultatais, nustatomas dėdės/tetos indeksas, kuris parodo, kaip tikėtina, kad tiriamieji yra tikri biologiniai giminaičiai. Kuo aukštesnis indeksas, tuo didesnė tikimybė, kad asmenys yra tikri giminaičiai. Tyrimams naudojama pažangi įranga ir bioinformatikos metodai, kurie leidžia tiksliai įvertinti giminystės ryšius. 

Visi DNR tyrimai atliekami laikantis konfidencialumo, o atsakymai teikiami tiksliai ir tik patvirtinant tiriamųjų asmenų tapatybę. 

Centrai, teikiantys Tėvystės ir giminystės nustatymas paslaugą