Progesteronas
Progesterono funkcija organizme ir svarba
Progesteroną (PGN) gamina kiaušidėse esantis geltonasis kūnas (nenėščios moters organizme), placenta (nėštumo metu) ir antinksčių žievė (ir vyrų, ir moterų organizme). Progesteronas metabolizuojamas kepenyse.
Progesteronas kartu su E2 kontroliuoja menstruacinio ciklo fazes. Jo koncentracija kraujyje pradeda didėti po ovuliacijos ir pasiekia aukščiausią lygį liuteininėje fazėje. Jei apvaisinimas neįvyksta, PGN kiekis krenta likus kelioms dienoms iki menstruacijų pradžios. PGN tyrimas padeda nustatyti ovuliaciją ir įvertinti geltonkūnio funkciją. Progesteronas palaiko gimdos gleivinę, būtiną apvaisinto kiaušinėlio implantacijai, bei slopina gimdos susitraukimus, reguliuodamas oksitocino veiklą. Jis taip pat skatina pieno liaukų augimą ir pasirengimą laktacijai.
Nėštumo metu progesteroną gamina placenta. Nėštumo metu PGN lygis stabiliai kyla ir pasiekia aukščiausią tašką prieš gimdymą. Mažesnis nei 5 ng/mL PGN lygis dažnai rodo negyvybingą nėštumą, o esant koncentracijai 5–25 ng/mL intervale reikalingas sekimas ir kitos diagnostinės procedūros.. Progesterono tyrimas atliekamas norint nustatyti ovuliaciją ir įvertinti geltonkūnio funkciją.
Geriausias laikas šiam tyrimui yra 19–23 ciklo dienos.