Varis (Cu)


Pavienių metalų poveikio ypatybės 

Varis (Cu): Per didelė koncentracija gali sukelti toksinius poveikius.  Nors varis yra būtinas mikroelementas, svarbus daugeliui fiziologinių procesų, tačiau jo perteklius gali būti žalingas. Varis reikalingas fermentų, atsakingų už energijos gamybą, antioksidacinę apsaugą ir jungiamojo audinio formavimąsi, veiklai. Tačiau per didelis vario kiekis gali sukelti toksiškumą, kuris pasireiškia simptomais, tokiais kaip pykinimas, vėmimas, pilvo skausmas, galvos svaigimas ir viduriavimas. Lėtinis vario perteklius gali būti susijęs su kepenų pažeidimais, nes šis metalas linkęs kauptis kepenyse. Taip pat gali pasireikšti nervų sistemos sutrikimai, įskaitant drebulį, nuovargį ar net depresiją. Varis kaupiasi organizme, kai sutrinka jo metabolizmas, kaip, pavyzdžiui, sergant Vilsono liga – reta genetine liga, dėl kurios varis nepašalinamas iš organizmo ir kaupiasi kepenyse, smegenyse bei kituose audiniuose. 

Per mažas vario kiekis, priešingai, gali sukelti anemiją, kaulų silpnumą, imuninės sistemos sutrikimus ir širdies bei kraujagyslių ligų riziką. Varis į organizmą dažniausiai patenka per vandenį, maistą ir aplinką. Ilgalaikis sąlytis su vario junginiais, pavyzdžiui, darbo vietose arba geriant varį turintį vandenį, gali lemti apsinuodijimą. 

 

Nors toksinai iš organizmo pašalinami sunkiai, tai įmanoma. Svarbiausia – laiku atpažinti apsinuodijimo simptomus, atlikti tyrimus bei nustatyti metalą ir jo šaltinį. Tyrimai ypač rekomenduojami asmenims, kurie jaučia išvardytus simptomus, dirba su metalais arba įtaria apsinuodijimą. Ankstyva diagnostika ir tinkamas gydymas gali sumažinti sunkiųjų metalų poveikį ir išvengti ilgalaikių komplikacijų. 

Neatidėliokite rūpesčio savo sveikata.

Affidea laboratorijoje, kraujo tyrimo metu galite atlikti šio metalo sukaupto kiekio vertinimą.

Centrai, teikiantys Varis (Cu) paslaugą