Gimdos kaklelio vėžys – kodėl tai svarbu? - Affidea Lietuva

February 3, 2022

Gimdos kaklelio vėžys – kodėl tai svarbu?

Kalbėti apie gimdos kaklelio vėžį ir jo prevenciją pirmiausia yra svarbu todėl, kad ši liga dažniausiai  paliečia jaunas, sveikas, gyvenimu besidžiaugiančias moteris. Antra – todėl, kad specifinių požymių ankstyvuoju periodu ši liga dažniausiai  neturi, o simptomai atsiranda, kai procesas jau būna pažengęs. Trečia – ši liga plinta lytiniu keliu ir priklauso nuo užsikrėtimo žmogaus papilomos virusu. Ketvirta- ši liga išgydoma be pasekmių sveikatai ir vaisingumui, jeigu randama labai anksti, priešvėžinėje stadijoje. Ir dar – nuo šio vėžio sukėlėjo, skirtingai, negu nuo kitų vėžio rūšių, yra puiki prevencija – skiepai.

Gyd. Vaidilutė Konciutė

Gyd. Vaidilutė Konciutė

Akstyvos diagnostikos svarba

Jeigu moteris nesikreipia, nesitikrina ir liga randama pavėluotai, gydymas būna sudėtingas, tenka šalinti ne tik gimdos kaklelį, bet ir gimdą, taikyti chemospindulinį gydymą, dėl to moteris nebegali susilaukti vaikų, labai pablogėja jos gyvenimo kokybė.

Viso šito galima išvengti dalyvaujant valstybės finansuojamoje gimdos kaklelio vėžio patikros programoje. Joje kviečiamos dalyvauti visos moterys nuo 25 iki 59m. Amžiaus. Amžiaus grupėje nuo 25 iki 35m. kas 3 metai atliekamas gimdos kaklelio onkocitologinis tepinėlis. Nuo 35 iki 59m. pagal atnaujintą programą kas 5 metus atlikamas žmogaus papilomos viruso tyrimas iš skystos terpės, o nustačius žmogaus papilomą virusą iš tos pačios terpės atliekamas ir onkocitologinis tepinėlis.

Taigi atsirado ne tik galimybė diagnozuoti gimdos kaklelio pokyčius, bet ir rasti tuos pokyčius sukeliantį virusą. Tyrimas visiškai neskausmingas, paėmimas užtrunka vos kelias minutes, o nauda didžiulė – galimybė labai anksti rasti rizikos grupės moteris, kurioms galima laiku suteikti gydymą ir išgelbėti nuo luošinančios ligos.

Prevencija ir skiepai

Norint turėti dar didesnę apsaugą nuo gimdos kaklelio vėžio, rekomenduojama skiepytis. Skiepai nuo žmogaus papilomos viruso rekomenduojami bet kokiame amžiuje ir nepriklausomai nuo radinių gimdos kaklelio tepinėliuose. Skiepytis gali tiek moterys , tiek ir vyrai, kadangi tik tokiu būdu galime sumažinti viruso paplitimą populiacijoje. Lietuvoje šiuo metu valstybė finansuoja skiepus nuo žmogaus papilomos viruso 11-12m. mergaitėms dvivalente vakcina.

Taigi, atrodo, kad mokslo pasiekimai duoda mums pakankamai įrankių kovai su gimdos kaklelio vėžiu. Belieka tik aktyviai jais naudotis.

Pranešimą parengė gyd. V. Konciutė.