Gydytojas rekomenduoja, į ką atkreipti dėmesį išleidžiant vaikus į mokyklą ar darželį - Affidea Lietuva

September 1, 2021

Gydytojas rekomenduoja, į ką atkreipti dėmesį išleidžiant vaikus į mokyklą ar darželį

Artėjant rudeniui, tėvus neretai aplanko nerimas dėl pasiruošimo mokyklai ir darželiui. Kyla daug klausimų, ar mano vaikas bus saugus be manęs, kaip jam seksis pritapti ar net kokį būrelį pasirinkti? Affidea Lietuva gydytojas ortopedas – traumatologas Andrius Vaitiekus dalinasi rekomendacijomis, kurios padės tėvams lengviau pasiruošti mokslo metų pradžiai.

Kaip vertinate vaikų fizinę sveikatą per pastaruosius metus?

Tikriausiai niekam nepaslaptis, kad nuotolinis mokymas paliko savo pasekmių. Viena dažniausių, varginanti didžiąją dalį (apie 70-80 procentų) vaikų – netaisyklinga laikysena. Vaikai daug laiko praleidžia prie kompiuterių, telefonų. Tikriausiai pastebėjote, kaip jie mėgsta patogiai įsitaisyti kėdėje – galva, kaklas palinkęs į priekį, pėdomis nesiremiama pilnai į grindis, sėdima palinkus į šoną. Mažas fizinis aktyvumas, nugaros raumenų, ypač liemens silpnumas daro didelę įtaką netaisyklingai laikysenai.

ortopedas - traumatologas Andrius Vaitiekus

Tam, kad išlaikyti vaikų stuburus tiesius, ir neapkrauti kitų vaiko raumenų, išleidžiant vaikus į mokyklas, svarbu užtikrinti, kad vaiko kuprinė nebūtų per sunki. Vaiko kuprinė negali viršyti daugiau nei 10-15 proc. kūno svorio, geriausiai sveriant iki 700-800 gramų, kuprinę nešioti ant abiejų pečių. Būtent dėl per didelio kuprinės svorio gali atsirasti laikysenos problemų, pečių, rankų skausmų ar net tirpimų. Kuprinės diržai turi būti platūs ir paminkštinti, tam kad tolygiam paskirstytų svorį pečiams. Tinkamesnė kuprinė ta, kuri sutvirtinta, stabili ir išlaiko savo formą, tvirtai prigludusi prie nugaros. Kuprinė turi atitikti vaiko ūgį, t.y., ne aukščiau pečių linijos, ir ne žemiau juosmens tinkamai pusiausvyrai išlaikyti ir sumažinti stuburui tenkančias apkrovas. Rekomenduojama, kad būtų ir atšvaitas ant kuprinės, vaikui būti matomam tamsiuoju paros metu.

Norint išvengti netaisyklingos laikysenos, rekomenduoju su vaikais pakalbėti apie taisyklingą sėdėjimą mokyklos suole: sėdėti nepalinkus į priekį, nugara tiesi, alkūnės, pečiai neįtempti, nuleisti, pėdomis pilnai remiamasi į grindis, iki knygos, kompiuterio ekrano bent 30 centimetrų atstumas. Kuo dažniau reikėtų keisti sėdėjimo poziciją, daryti pertraukas ir mankštas jų metu.

Į ką rekomenduotumėte atkreipti dėmesį išleidžiant vaikus į darželį?

Keliaujantiems pirmus metus į darželį ir visiems ikimokyklinio amžiaus vaikams, svarbu pasirinkti tinkamą avalynę:

– specialiai išformuotas vidpadis taisyklingos anatominės pėdos formos išlaikymui;

– tvirtas užkulnis čiurnos sąnario stabilizavimui;

– plati bato noselė laisviems kojų pirštų ir visos pėdos judesių užtikrinimui;

– lanksti vidurinė bato dalis taisyklingai eisenai užtikrinti ir tinkamai atsispirti priekine pėdos dalimi.

Vyresniems, batai taip pat labai svarbu siekiant išvengti traumų. Vaikai judrūs, visur bėga, tad batai turi būti lengvi, patogūs, natūralios medžiagos padukais, kad koja nekaistų ir būtų galima išvengti kojų prakaitavimo.

Nepamirškime vėl pradėti naudoti vitaminą D jei tai buvote nustoję tai daryti vasaros metu. Vitamino D trūkumas gali sukelti rimtas ligas. Rachitas – liga pasireiškianti vaikams, kuomet sutrinka kaulo mineralizacija ir vystosi kaulų minkštumas bei skeleto deformacijos. Vyresniems žmonėms vystosi kaulų išretėjimas – osteoporozė, todėl kaulai tampa trapūs ir gali lengvai lūžti griūnant. O kur dar kaulų, raumenų skausmai, silpnumas, visa tai gali sukelti vitamino D trūkumas. Pasitarkite su gydytoju dėl vitamino D kraujo tyrimo poreikio jūsų vaikui.

Į ką svarbu atkreipti dėmesį pasirenkant sporto būrelį?

Rekomenduoju aktyviau pradėti sportuoti likus bent 1 savaitę iki pamokų. Tai padės išvengti raumenų skausmų, kai vėl pradėsime sportuoti sporto pamokų metu. Neretai nesportuojantiems vaikams tai tampa tikrai nemalonia pradžia. Galima pradėti nuo pasivaikščiojimų – dviračių minimo kartu su tėvais. Tai sustiprins kojų raumenis, pramankštins sąnarius, o štai tinklinis tiks viršutinei raumenų daliai.

Būrelio pasirinkimas, vėl nemenkas galvos skausmas tėvams. Vaikai nori visko, tėvai nori perspektyvos, o tai kas tinka svarbu žinoti į ką atkreipti dėmesį. Jei vaikas turi diagnozuotą pilnapadystę, o gal tik įtariate ją, rekomenduoju rinktis sportą, kuriame stipriau apkraunamos kojų pėdos, stabilios čiurnos: ledo ritulys, riedučiai, dviratis bus puikus pasirinkimas. Žinoma, įsigijus tinkamą avalynę, galima sportuoti ir futbolą ar krepšinį, tačiau ji turi būti parinkta pagal individualius išmatavimus, skirta konkrečiai jūsų vaiko pėdoms. Vaiko pėdos gan greitai auga, tad tokia avalynė turėtų būti gan dažnai atnaujinama.

Aukšti vaikai neretai ima kūprintis, nes jaučiasi nepritampantys prie savo bendraamžių. Taip išsivysto netaisyklinga laikysena. Tokiu atveju svarbu, kad sporto metu judėtų kuo daugiau raumenų grupių, ypač naudingas plaukimas, nes tuo pat metu ir stiprinamas ir atpalaiduojamas organizmas, tolygiai dirba beveik visi raumenys, bet labiausiai pečių ir krūtinės ir nugaros raumenynas. Plaukimą rekomenduoju derinti su sportu, kurio metu apkraunamos kojos – krepšinis, futbolas, taip labiau stiprinama kaųlų ir raumenų sistema.

Tėvai neretai nerimauja dėl vaikų saugumo, juk nuo šiol jie nebus su jais ilgą dienos tarpą. Kaip tėvai gali prisidėti prie saugumo užtikrinimo?

Su lig mokyklos grįžimu, grįžta ir vaikų traumos, bet galiu nuraminti, statistika sako, kad jos retos ir lengvos, įvairūs sumušimai, patempimai, dažniausiai įvyksta per fizinio pamokas. Kaip gali padėti tėvai? Žinoma kalbėdami ir mokydami atsargaus elgesio tiek kelyje į mokyklą, tiek žaidžiant su kitais vaikais.

Na, o jei traumos visgi išvengti nepavyko, vaikas nestipriai susimušė, nusibrozdino, o skausmas nėra stiprus, tuomet galima gydytis namuose. Tačiau jei labai skauda traumuotą ranką, koją, galūnė deformuota, tinsta, tuomet reikia, kad apžiūrėtų gydytojas. Patyrus galvos traumą, pastebėjus, kad vaikas tampa vangus, vemia – reikia nedelsiant kreiptis į gydytoją. Praradus vaikui sąmonę, esant rankos, kojos deformacijai, didėjant tinimui, reiktų nedelsiant kreiptis į skubios pagalbos skyrių. Labai didelis skausmas taip pat indikacija skubiai pagalbai teikti.