Anemija, kas tai bei kaip atpažinti simptomus? (Mažakraujystė) - Affidea Lietuva

August 30, 2022

Kaip atpažinti pirmuosius anemijos simptomus?

Anemija yra pavojinga bet kokio amžiaus žmogui, nes ilgai besitęsianti mažakraujystė gali tapti įvairių lėtinių ligų priežastimi. Gydytoja hematologė Karolina Mačionė portalui manodaktaras.lt sako, kad lėtinė mažakraujystės forma gali būti besimptomė, dažnai nustatoma visiškai atsitiktinai tiriant ligonį dėl kitų ligų. Su „Affidea klinikos“ gydytoja hematologe K. Mačione kalbamės apie anemiją ir šios ligos gydymą.

 

Kas yra anemija ir kokią grėsmę ši būsena kelia žmogaus sveikatai?

Anemija – patologinė organizmo būklė, kai sumažėja eritrocitų ir/ar hemoglobino kiekis kraujyje, dėl ko pablogėja deguonies transportas į audinius ir išsivysto audinių hipoksija. Laiku nediagnozuota ūmi anemija gali sąlygoti gyvybei grėsmingas būkles, pavyzdžiui, miokardo infarktą, širdies, inkstų nepakankamumo išsivystymą.

Kas serga dažniau: vyrai ar moterys?

Lyginant su vyrais anemija dažniau serga vaisingo amžiaus moterys.

Ar tiesa, kad mažakraujystė nėra liga, o tik žmogaus organizme slypinčios ligos išraiška?

Anemija neretai išsivysto kaip įvairių lėtinių ligų pasekmė, taip pat būna mišrios kilmės, kai jos atsiradimą sąlygoja keli veiksniai.

Kokie yra dažniausiai pasitaikantys anemijos tipai?

Dažniausi anemijos tipai yra geležies stokos anemija, megaloblastinė anemija (vitamino B12 ir/ar folio rūgšties stokos) ir lėtinių ligų anemija.

Dėl kokių priežasčių išsivysto pati dažniausia anemijos rūšis – ferodeficitinė anemija?

Geležies stokos anemijos priežastis galima būtų suskirstyti į kelias grupes:

Sumažėjęs geležies patekimas į organizmą: vegetarizmas;
Sutrikęs geležies pasisavinimas (skrandžio rezekcija, malabsorbcija, maistas (pvz. kava, arbata);
Lėtinis kraujavimas (gausios menstruacijos, kraujavimas iš virškinamojo trakto, kitos priežastys (dažna kraujo donorystė, operacijos traumos));
Padidėjęs fiziologinis geležies poreikis (nėštumas, brendimo laikotarpis).

Ar įmanoma atpažinti prasidedančią anemiją?

Lėtinė mažakraujystės forma gali būti besimptomė, dažnai nustatoma atsitiktinai tiriant ligonį dėl kitų ligų. Labai svarbu, norint išvengti anemijos komplikacijų, gydytojui atpažinti pirmuosius simptomus ir atliekant laboratorinius bei instrumentinius tyrimus diferencijuoti nuo kitų ligų.

 
Kokie simptomai būdingi užsitęsusiai mažakraujystei?

Anemijos simptomai labai įvairūs: bendras silpnumas, fizinio krūvio netoleravimas, galvos svaigimas, diskomfortas ar skausmas krūtinės srityje, galūnių tirpimas, plaukų slinkimas, lūžinėjantys nagai, dažnas širdies plakimas, lėtinis nuovargis, dirglumas, vangumas, dėmesio koncentracijos sutrikimas, noras valgyti neįprastus dalykus (kreidą, smėlį).

Kaip ši liga yra gydoma?

Gydymas priklauso nuo anemiją sukėlusios priežasties. Geležies stokos anemija gydoma šalinant priežastį. Skiriami peroraliniai geležies preparatai siekiant ne tik normalizuoti Hb kiekį, bet ir atstatyti geležies atsargas (atliekamas feritino tyrimas). Jeigu gydymas peroraliniais geležies preparatais nėra efektyvus (taip gali būti dėl neteisingo vartojimo, pašalinių reiškinių, nepakankamai ilgo gydymo ar nepakankamos dozės), tuomet gali būti skiriamos intraveninės geležies infuzijos gydymo įstaigose. Esant megaloblastinei anemijai skiriamos vitamino B12 injekcijos, folio rūgšties preparatai. Kai nustatoma lėtinių ligų anemija,  gydymo tikslas yra adekvatus lėtinės ligos gydymas, siekiant sustabdyti jos progresavimą. Taip pat būna skiriami eritropoetiniai vaistai, o prireikus ir eritrocitų masės transfuzijos.

Kokios profilaktikos priemonės padeda išvengti anemijos?

Profilaktikos priemonės: subalansuota ir sveika mityba, pakankamas daržovių, raudonos mėsos kiekis kasdienėje mityboje. Rekomenduojame vartoti pakankamą kiekį vitamino C, nes jis padeda  įsisavinti geležį. Labai svarbu reguliariai atlikti kraujo tyrimus ir laiku kreiptis į gydytoją  atsiradus anemijos simptomams.

 

Registracija pas gydytoją hematologę Karoliną Mačionę:

Registruotis tel.: 1811