Lapkričio 7-oji - Tarptautinė Medicinos fizikų diena! - Affidea Lietuva

November 7, 2018

Lapkričio 7-oji – Tarptautinė Medicinos fizikų diena!

Lapkričio 7 d. švenčiama Tarptautinė medicinos fizikų diena. Ji sutampa su žymios lenkų - prancūzų mokslininkės, vienos iš radiologijos srities pradininkių, dukart Nobelio premijos laureatės Marijos Sklodovskos-Kiuri gimtadieniu (1867 11 07).

M. Kiuri, A. Bekerelio (A.H.Bequerel) darbai bei Wilhelmo Konrado Rentgeno atrasta trumpabangė elektromagnetinė spinduliuotė (rentgeno spinduliai, fotonai)) padėjo pagrindus šiuolaikinei spindulinei medicinai.

Minėdami šią dieną, apie medicinos fiziko specialybę šiek tiek padiskutavome su mūsų medicinos fiziku – Romualdu Griškevičiumi!

– Romualdai, kiek metų darbuojatės medicinos fizikos srityje ir kas paskatino pasirinkti būtent tokį profesinį kelią? 

– Medicinos fiziko darbą dirbu nuo 2006 metų, taigi, jau beveik 12 metų. Vienareikšmiškai atsakyti, kodėl pasirinkau būtent šią profesiją – tikrai negalėčiau. Domino ir fizika, ir šiek tiek medicina, taigi, ši specialybė buvo tarsi aukso viduriukas! Baigęs biofizikos magistro studijas ieškojau įdomaus ir visuomenei naudingo darbo. Taip ir pradėjau darbuotis medicinos fiziku Nacionaliniame vėžio institute, o prieš kiek daugiau nei porą metų prisijungiau ir prie Affidea Lietuva kolektyvo!

– Visiems, ko gero, labai įdomu, ką gi savo darbe daro medicinos fizikas? Kokios jam tenkančios atsakomybės?

– Medicinos fizikai paprastai darbuojasi rentgenodiagnostikos, spindulinės terapijos, radiacinės saugos bei medicininio vaizdinimo, kuris nenaudoja jonizuojančios spinduliuotės, srityse. Medicinos fizikas turi pasirūpinti medicininės aparatūros kokybės kontrole, diagnostinių protokolų optimizavimu, personalo, gyventojų ir pacientų radiacine sauga.

– Kas Jus patį labiausiai žavi šiame darbe? 

– Labiausiai šiame darbe žavi galimybė prisidėti prie novatoriškos, kokybiškos ir saugios paslaugos teikimo pacientams. Man asmeniškai jau kurį laiką tęsiasi susižavėjimas funkciniais magnetinio rezonanso tomografijos tyrimais (fMRT) – tai toks specifinis tyrimas, kuomet prieš operaciją yra atliekamas funkcinis smegenų vaizdinimas, kurio metu galima identifikuoti tam tikras smegenų sritis, atsakingas už kalbos, regos, klausos ir motorikos funkcijas. Tokiu tyrimu siekiama suteikti papildomos informacijos neurochirurgui, kad operacijos metu, jei tai įmanoma, nebūtų pažeistos svarbios galvos smegenų sritys.

– Ar pavyktų trumpai nupasakoti, kaip atrodo įprastinė medicinos fiziko darbo diena?

– Medicinos fizikui tenka daug darbuotis prie kompiuterio ekrano. Tačiau taip pat nemažai laiko praleidžiame ir su įvairia diagnostine, spinduliniam gydymui skirta ar kitokio pobūdžio medicinine, vaizdinimui ar gydymui skirta įranga, atlikdami jos kontrolę. Taip pat tenka prisidėti ir prie fMRT tyrimų atlikimo, kadangi medicinos fizikas yra vienas iš komandos narių atliekant tokius tyrimus.

– Jei atsimenate, papasakokite kokią nors kuriozinę situaciją, kuri buvo nutikusi darbe.

– Sunku greitai prisiminti, tačiau vienas juokingas momentas buvo iš fMRT tyrimų srities. Testuojant tyrimo protokolą, gydytoja radiologė, peržiūrėdama gautus mano smegenų aktyvacijų vaizdus, sako: “Tai, kad tavo galvoje niekas neveikia, nėra jokios aktyvacijos”. Kurį laiką rimtai pagalvojau, kad kažkas arba negerai su tyrimų protokolu, arba su mano sveikata. Bet pasirodo, kad tai buvo tiesiog profesinis gydytojos juokelis 🙂

– Dėkojame už pokalbį ir linkime smagios Tarptautinės medicinos fizikų dienos!