Naujiena - kalcio indekso tyrimas su KT pagalba - Affidea Lietuva

September 12, 2022

Naujiena – kalcio indekso tyrimas su KT pagalba

Vainikinių arterijų liga (dar žinoma kaip „išeminė širdies liga” arba „koronarinė širdies liga”) vis dar yra pagrindinė sergamumo ir mirtingumo priežastis visame pasaulyje. Daugelis ūminių širdies ir kraujagyslių sistemos įvykių (pvz., miokardo infarktas, staigi mirtis dėl širdies ligų) įvyksta anksčiau jokių simptomų neturintiems asmenims.

Kaip apsisaugoti nuo širdies ligų? Kokie tyrimai padeda pastebėti ligas ankstyvoje stadijoje ir užkirsti kelią jų progresavimui?

Vilniaus Affidea klinikos kardiologas Petras Navickas pasakoja, jog Santariškių Affidea diagnostikos centre atliekamas vainikinių arterijų kalcio kiekio („kalcio indekso”) nustatymas su KT pagalba yra viena iš patvirtintų patikros priemonių, siekiant nustatyti asmenis, kuriems gresia nepageidaujamas širdies ir kraujagyslių sistemos įvykis. Gydytojas papildo, kad kardiologai visame pasaulyje rekomenduoja vyresniems nei 40 metų amžiaus žmonėms atlikti vainikinių kraujagyslių kalcio įvertinimą kaip geriausią metodą būsimai vainikinių kraujagyslių rizikai įvertinti.

Kas yra vainikinių arterijų kalcio kiekio („kalcio indekso”) tyrimas?

Pirmą kartą 1990 m. nustatytas Agatstono vainikinių arterijų kalcio įvertis yra stiprus kalcifikuotos vainikinių arterijų plokštelės žymuo, kuris patikimai įvertina bendrą vainikinių arterijų plokštelių naštą. Įrodyta, jog jis susijęs su vainikinių arterijų liga / aterosklerozinėmis širdies ir kraujagyslių ligomis.

Vainikinių arterijų kalcio indeksas yra patikima priemonė pagrindinių širdies ir kraujagyslių ligų pasekmių rizikai įvertinti bei yra ypač naudinga besimptomiams žmonėms planuojant gydymo planą pirminės prevencijos tikslais, t. y. prieš skiriant cholesterolio kiekį kraujyje reguliuojančius medikamentus (statinus) ir krešėjimo sistemą veikiantį gydymą (aspiriną).

Kaip įvertinamas vainikinių arterijų kalcio kiekis?

Vainikinių arterijų kalcio įvertis nustatomas atliekant kompiuterinę tomografiją, kuri yra neinvazinė vaizdinimo metodika:

  • šio tyrimo metu nenaudojamas kontrastas,
  • nėra atliekama jokių punkcijų,
  • tyrimas visiškai neskausmingas.

Vainikinių arterijų kalcio indeksas

Vainikinėse arterijose aptiktas kalcio kiekis paverčiamas kalcio įverčiu, kuris koreliuoja su aterosklerozės sunkumu. Naudojamas Agatstono balas, kuris apskaičiuojamas pagal nustatytą kalcifikacijos tankį ir plotą. Tuomet šis įvertis naudojamas aterosklerozės sunkumui apibūdinti.

Vainikinių arterijų kalcio skenavimas kaip atrankinės patikros tyrimas

Pagrindinis vainikinių arterijų kalcio skenavimo privalumas – didelė neigiama prognostinė vertė, kuri leidžia 95–99 % tikslumu įrodyti, kad Jūsų vainikinėse arterijose nėra kalcifikuotų aterosklerotinių plokštelių. Kalcio nustatymas vainikinėse arterijose atsiranda ne dėl ko kito, o dėl aterosklerozės.

Ar reikalingas specialus pasiruošimas tyrimui?

Papildomas pasiruošimas tyrimui nėra būtinas.

Gydytojas papildo, kad kai kuriais atvejais siekiant patikslinti vainikinių arterijų susiaurėjimo laipsnį gali prireikti detalesnio kompiuterinės tomografijos tyrimo su papildomu kraujagyslių struktūros vaizdinimo rėžimu, kuris leidžia vizualizuoti kraujagyslių spindžius ir tiksliai nustatyti, kuris širdies kraujagyslių segmentas ir kaip smarkiai yra pažeistas.