Sausas ir drėgnas kosulys: kaip atpažinti ir tinkamai gydyti? - Affidea Lietuva

October 15, 2021

Sausas ir drėgnas kosulys: kaip atpažinti ir tinkamai gydyti?

Kosulys – dažnas peršalimo ligų palydovas, į kurį, kaip portalui manodaktaras.lt teigė klinikos „Affidea“ šeimos gydytoja Gintarė Narušaitė Mačionienė, būtina laiku reaguoti ir gydyti. Ne mažiau svarbu atpažinti, kokio pobūdžio tai kosulys.

Kas yra kosulys?

Kosulys yra organizmo reakcija į dirgiklį gerklėje ar kvėpavimo takuose, siekiant jį pašalinti. Pasak gydytojos, tai yra simptomas, ne liga. Kosulys gali būti ūminis – trunkantis iki 3 savaičių, lėtinis – virš 8 savaičių, poūmis – nuo 4 iki 6 savaičių

Kas gali jį išprovokuoti?

Provokuojančių veiksnių yra labai daug:

  • virusinės, bakterinės infekcijos
  • ūminės viršutinių arba apatinių kvėpavimo takų ligos
  • kai kurių vaistų vartojimas
  • dulkės, tabako dūmai, kvapai, įkvepiamieji alergenai, svetimkūniai
  • lėtinės kvėpavimo takų, širdies ligos
  • gastroezofaginis refliuksas
  • onkologinės ligos.

Kodėl svarbu reaguoti į kosulį?

„Kosulys mums signalizuoja apie organizme atsiradusį dirginantį veiksnį, dėl kurio ir kyla kosulio simptomas. Reaguoti būtina, nes ilgiau nei 4–6 savaites trunkantis kosulys gali būti sunkios ligos požymis“, – sakė šeimos gydytoja G.Narušaitė Mačionienė.

 

Kaip atpažinti sausą ir drėgną kosulį?

Drėgnas kosulys – toks, kurio metu atkosėjama skreplių. Gydytoja patarė atkreipti dėmesį į skreplių spalvą, konsistenciją, kiekį, ryte ar vakare daugiau skrepliuojama, kiek laiko trunka skrepliavimas. Ypatingai svarbu vertinti, ar skrepliuose nėra kraujo priemaišų, ar asmuo nekosti grynu krauju.

Sausas kosulys, anot šeimos gydytojos, dažniausiai yra neproduktyvus, jo metu neįmanoma iškosėti jokių skreplių, neretai – erzinantis, dirginantis, užeinantis epizodais. Svarbu išsiaiškinti sauso kosulio dažnį per dieną/naktį, periodiškumą, kokioms sąlygoms esant sausas kosulys prasideda (gulint, kalbant, tik ryte ir pan.).

Kaip kosulį tinkamai gydyti?

Prasidėjus kosuliui, G. Narušaitės Mačionienės patarimu, svarbiausia vartoti daug šiltų skysčių, nedirbti, galima panaudoti pastilių gerklei. Tačiau kosulio pradžioje, anot gydytojos, nereikėtų vartoti „arbatų nuo kosulio“, nes jos gali tik dar labiau provokuoti kosulį, neretai komplikuoti ligos eigą ir labai išvarginti pacientą.

„Rekomenduoju savo nuožiūra nepradėti vartoti jokių sirupų nuo kosulio ar kitų nereceptinių vaistų. Tinkamą gydymą parenka tik gydytojas, įvertinęs būklę, atlikęs kraujo tyrimus, krūtinės ląstos rentgeną, jei reikia – spirometriją ir kitus tyrimus“, – teigė medikė.

Kiek normalu tęstis kosuliui, o kada jau skubėti kreiptis į gydytojus?

Kosulys gali tęstis ilgai (iki 6–8 savaičių) ir tai, anot gydytojos, gali būti visiškai normalu, priklausomai nuo to, kokia buvo pirminė kosulio priežastis.

„Svarbu paminėti, kad atsiradus kosuliui ir jam tęsiantis virš savaitės, reikėtų nedelsti ir kreiptis į šeimos gydytoją. Ypač svarbu kuo skubiau kreiptis, jei atsiranda febrilus karščiavimas, krūtinės skausmas, dusulys ar atsikosėjama su kraujo priemaiša, jaučiamas didelis bendras silpnumas“, – pasakojo šeimos gydytoja G.Narušaitė Mačionienė.

Kokios natūralios priemonės gelbėja kosint?

Visais atvejais gydytoja patarė:

  • vartoti daug šiltų skysčių,
  • stengtis kuo daugiau ilsėtis,
  • galima naudoti pastiles gerklei,
  • vengti aštraus maisto ir kitų produktų, dirginančių gleivinę,
  • žinoma, nerūkyti.

Kosuliui intensyvėjant patartina kreiptis į šeimos gydytoją.