- Viso kūno magnetinio rezonanso tyrimas naudojamas vizualizuoti pagrindinius žmogaus kūno vidaus organus. Tai apima galvos smegenis, tarpuplautį, kepenis, žarnyną, kaulus (ieškant metastazių), inkstus, dubenį ir kt. organus.
- Skenavimo metu galima aptikti navikinius susirgimus, metastazes, uždegiminius židinius, limfmazgius, trauminius ar kitus pažeidimus.
- Viso kūno MRT gali patikimai nustatyti naviko plitimą į kaulus ar kaulų čiulpus.
- Viso kūno MRT ypač naudingas vaikų ligų diagnostikai, nes nėra jonizuojančios spinduliuotės.
- Viso kūno MRT idealus metodas nuosekliam paciento būklės stebėjimui arba Ewing‘o sarkomos, limfomos, neuroblastomos ir kt. ligų diagnostikai.
Pirmiausia apie viso kūno MRT turėtų pagalvoti asmenys, kuriems būdingas nors vienas iš išvardintų kriterijų:
- Žmonės, kurių pirmos eilės giminaičiams yra nustatyti navikiniai susirgimai ar kitos ligos;
- Onkologiniai susirgimai;
- Rūko arba rūkė praeityje; taip pat tie asmenys, kuriuos dažnai supa rūkantys žmonės;
- Vyrai ir moterys, kurių amžius daugiau nei 40 metų;
- Žmonės, kurie turi aukštą kraujo spaudimą ar serga cukriniu diabetu;
- Vidiniai simptomai, kurie kelia diskomfortą ir verčia nerimauti.
Viso kūno magnetinio rezonanso tyrimas yra naudojamas kaip patvirtinimo priemonė teoriškai sveikiems pacientams, kurie nerimauja dėl savo sveikatos būklės ir nori būti tikri, jog yra visiškai sveiki, arba tiems pacientams, kuriems reikia nustatyti išplitusius navikinius susirgimus ar metastazes.
Viso kūno magnetinio rezonanso tyrimas yra naudojamas visų onkologinių susirgimų išplitimo kūne ir atokių metastazių diagnostikai, bendram nugaros smegenų ir stuburo degeneracinės ligos įvertinimui.
VISO KŪNO MRT PRIVALUMAI
- Iš karto skenuojamas visas žmogaus kūnas, t.y. vienu metu galima gauti labai daug informacijos;
- Nėra jonizuojančios spinduliuotės;
- Viso kūno MRT su viso kūno difuzijos seka lyginama su PET/CT tyrimu, tačiau viso kūno MRT daug pigesnis ir greitesnis.
VISO KŪNO MRT TRŪKUMAI
- Viso kūno MRT neturi galimybės efektyviai diagnozuoti vainikinių arterijų ligos ar įvertinti vėžį plaučiuose, taip pat nustatyti išsėtinės sklerozės;
- Viso kūno MRT nėra optimaliausia diagnostikos priemonė ankstyvam gaubtinės žarnos ar prostatos vėžiui, taip pat diagnozuojant plaučių parenchimos smulkius pakitimus, tuščiavidurių organų navikus, kasos navikus, gimdos kaklelio navikus – tam naudojamas specialus detalesnis skenavimas.
DAŽNIAUSIAI UŽDUODAMI KLAUSIMAI
Ar viso kūno MRT saugus?
Viso kūno MRT, kaip ir įprastas MRT, yra neinvazinis ir visiškai saugus tyrimo metodas, kurio metu nenaudojama jonizuojančioji spinduliuotė.
Kiek laiko trunka viso kūno MRT?
Viso kūno MRT tyrimas trunka apie 60 minučių, nes jo metu nuskenuojami viso žmogaus kūno vidaus organai nuo galvos iki kojų.
Ar reikalingas gydytojo specialisto siuntimas viso kūno MRT tyrimui?
Kadangi tyrimas nėra kompensuojamas Teritorinių ligonių kasų, tai siuntimas nėra būtinas.
Jei žmogui skauda konkrečią kūno sritį, ar verta darytis viso kūno MRT?
Reikėtų pažymėti, kad viso kūno MRT skiriasi nuo orientuoto tikslinei sričiai MRT tyrimo. Viso kūno MRT parodo bendrą žmogaus kūno vidaus organų vaizdą. Jeigu žmogus turi problemų su viena konkrečia sritimi, tuomet jam derėtų atlikti konkrečiai tos srities magnetinio rezonanso tomografiją, kad gautų reikiamos rezoliucijos vaizdus bei detales. Tiriant konkrečią sritį naudojami detalūs tik tos srities skenavimui skirti tyrimo protokolai. Pvz.: jeigu žmogui skauda peties arba kelio sąnarį, tuomet jis turėtų atlikti būtent sąnario MRT tyrimą, nes viso kūno MRT neparodys tokio detalumo vaizdų, kad galėtų radiologas diagnozuoti raumens ar raiščių plyšimą.