Aerobinio / anaerobinio slenksčių nustatymas + laktato tyrimas - Affidea Lietuva

Aerobinio / anaerobinio slenksčių nustatymas + laktato tyrimas

Atgal
Ergometrija
Pirmyn
Kūno sudėties analizė

Vienas iš žmogaus aerobinį pajėgumą apibūdinančių rodiklių yra anaerobinis slenkstis (ANAS). Fizinio krūvio pradžioje, žmogaus organizme vyksta anaerobinio rėžimo procesai, t.y. kai įkvėpiama daugiau deguonies nei iškvėpiama anglies dvideginio (CO2). Tuo metu organizme yra gaminamas nedidelis laktato (La) kiekis, kurį kepenys paprasčiausiai suskaido ir iš jo pagamina glikogeną. Didėjant fiziniam krūviui, energijos apykaitoje ima vyrauti anaerobiniai procesai.  Organizmas suvartoja mažiau O2, nei iškvepia CO2. Tuomet paspartėja La gamyba, atsiranda metabolinė acidozė, kurią padeda kompensuoti intensyvesnis kvėpavimas.

ANAS yra svarbus rodiklis, žymintis perėjimą nuo aerobinės prie anaerobinės adenozintrifosfato (ATF) resintezės aerobinio krūvio metu.

Aerobinio pajėgumo testas leidžia įvertinti vieną svarbiausių fizinio pajėgumo komponentų – ištvermę, kuri atsakinga už gebėjimą tęsti tam tikro intensyvumo darbą nepavargstant.

Tyrimo eiga

Tyrimas atliekamas dirbant ant specialaus ergometro (parenkamas pagal sporto šaką). Jo metu yra tolygiai didinamas krūvis bei stebimas širdies ir kraujagyslių sistemos atsakas. Taip pat kas 3 min. (4-6 kartus, pagal poreikį) yra matuojama laktato (pieno rūgšties) koncentracija kraujyje. Iš karto po krūvio, 3 min. yra stebimas atsigavimas, registruojamas pulso dažnis ir kraujo spaudimas.

Po tyrimo

Pagal atlikto tyrimo rezultatus yra nustatomi aerobinis (laktato) – anaerobinis (laktato kaupimosi) slenksčiai, kurie yra individualūs kiekvienam sportuojančiam asmeniui. Didėjant krūvio intensyvumui, energijos, gaminamos aerobiniu (su deguonimi energija gaunama iš riebalų) būdu, nepakanka. Tuomet energija yra gaminama papildomai anaerobiniu būdu (be deguonies, energija gaunama iš angliavandenių). Iš to galima spręsti, pagal kokį pulso dažnį ir pagal kokį intensyvumą reikėtų treniruotis, kad būtų ugdomas aerobinis pajėgumas.

Tyrimas rekomenduojamas:

— užsiimantiem fizinę ištvermę ugdančia veikla;
— siekiantiems maksimalaus rezultato;
— siekiant pagerinti širdies ir kraujagyslių darbą;
— norintiems sumažinti svorį nekenkiant savo sveikatai.

Tyrimo trukmė apie 30 min.

Rekomenduojama turėti sportinę arba judesių nevaržančią aprangą.
Šį tyrimą rekomenduojama atlikti bent du kartus per metus.

REGISTRUOKITĖS: