Hepatito B tyrimai - Affidea Lietuva

Tai yra bene vienintelis būdas aptikti šią klastingą ligą. Kadangi jos simptomų gali nebūtų netgi dešimtmečiais. Tačiau visą tą laiką organizme esantis virusas niekur nedings, todėl ir pati liga tik progresuos. Kol galiausiai ji gali sukelti kepenų cirozę arba netgi vėžį. Ir tokioje vėlyvoje stadijoje aptikus susirgimą gydymas bus labai sudėtingas. Be to, visą tą laiką žmogus bus šios ligos nešiotojas, todėl ir gali būti ir toliau platinama kitiems. Todėl šie tyrimai rekomenduojami tiek profilaktiškai, tiek esant padidėjusioms rizikoms užsikrėsti šia liga, tiek ir jaučiant simptomus, kurie gali būti tapatinami su tokiu susirgimu.

Kas yra hepatitas B?

Tai yra vienas iš hepatitus virusų, kuris sukelia šį susirgimą. Jis yra pakankamai klastingas, kadangi po užsikrėtimo visiškai nieko nejausti galima nuo 3 savaičių iki 3 mėnesių. Tad inkubacinis periodas bus tikrai ilgas. O kartais galima neįtarti apie užsikrėtimą netgi dar ilgiau, todėl hepatito b tyrimas yra bene vienintelis būdas tai išsiaiškinti ir neleisti ligai toliau progresuoti.

Žinoma, nuo šios grupės viruso yra sukurti skiepai, todėl galima užbėgti ligai už akių ir pasiskiepyti bei taip išvengti šio susirgimo. Tiesa, net ir tokiu atveju negalima jaustis visiškai ramiai, kadangi nuo C tipo hepatito skiepų nėra, todėl vienintelis kelias nuo jo apsisaugoti yra ankstyva diagnozė bei tikslinis gydymas. Tuo labiau, kad pradinėje stadijoje šio viruso sukelta liga gali būti pilnai išgydoma per 2 – 3 mėnesius laiko.

Kurios žmonių grupės rizikuoja užsikrėsti hepatitais?

Nuo šių virusų sukeliamos ligos nėra apsaugotas nė vienas. Net jeigu ir esate pasiskiepiję, vis tiek galite užsikrėsti kito tipo virusu. Tačiau yra tam tikros aplinkybės bei žmonių grupės, kurios rizikuoja gerokai labiau už kitus. Pirmiausia, tai būtų tie, kurie turi daug skirtingų lytinių partnerių arba užsiima lytiniais santykiais su tos pačios lyties atstovais. Kadangi neretai net ir šia liga sergantys žmonės gali nežinoti, jog jie yra nešiotojai, bei ją perduoti kitiems. Ir būtent lytiniu keliu ji plinta paprasčiausiai bei greičiausiai. Taip pat padidinti riziką susirgti gali ir ŽIV virusas, dėl kurio nusilpsta bendra imuninė sistema. Tačiau lygiai taip pat galima užsikrėsti ir kelionių metu, ypač lankantis šalyse, kur susirgimai šia liga yra pakankamai dažni.

Dar viena dažna ligos priežastis yra praeityje turėtos operacijos arba atliktas kraujo perpylimas. Tačiau, jeigu tai buvo daryta jau po 1993 metų, nerimauti nereikėtų, kadangi šio viruso plitimas tokiu būdu yra siejamas su senesniais laikais. Bet negalima sakyti, jog šiomis dienomis rizikos visai nėra, kadangi ji gali atsirasti sergant kraujo ligomis, po organų transplantacijos arba kraujo perpylimo. Arba tokiais atvejais, kai yra atliekamos dializės procedūros.

Taip pat didesnė rizika kyla žmonėms pabuvojusiems įkalinimo įstaigose arba tiems, kurių šeimos nariai serga šio viruso sukelta liga. Todėl visais šiais atvejais bei nėštumo metu yra rekomenduojama atlikti tyrimą. Kuris leistų identifikuoti galimą susirgimą pradinėje jo stadijoje ir pradėti taikyti gydymą bei taip užkirsti kelią ligos progresui bei galimoms pasekmėms.

Kokie hepatitų simptomai?

Labai dažnai simptomai nėra juntami netgi dešimtmečiais, todėl vienintelis būdas aptikti ligą ankstyvoje stadijoje yra jos diagnostika atliekant tyrimus. Tačiau apie tai, jog reikėtų sunerimti bei kreiptis į gydytoją gali išduoti lengvas karščiavimas, pastoviai jaučiamas nuovargis, sumažėjęs apetitas ar netgi pilvo skausmai bei vėmimas.

Kada ir kaip atliekami tyrimai?

Tyrimas gali būti atliekamas praktiškai bet kada, jeigu įtariamas šis susirgimas arba įtariate, jog galėjote užsikrėsti hepatito virusu. Todėl jį gali rekomenduoti ir šeimos gydytojas, įvertinęs bendrą sveikatos būklę. O tuomet jau bus paimamas veninis kraujas, iš kurio galima nustatyti susirgimą. Kadangi būtent specifiniai antikūniai gali parodyti, jog organizme jau yra virusas. Ir, jeigu pateikiami teigiami rezultatai, tuomet gali būti pradėtas taikyti tikslinis gydymas, kurs padės užkirsti kelią tolimesniam ligos plitimui bei progresavimui.

Kaip pasiruošti tyrimui?

Kažkokio specialaus pasiruošimo nereikia, kadangi mėginys paimamas iš kraujo, o jau tuomet su juo daromi tolimesni tyrimai. Todėl tereikia užsiregistruoti norimu laiku į gydymo įstaigą ir atvykti atlikti tyrimo bei išsiaiškinti, ar neturite šio viruso savo organizme. Kuris negydomas gali sukelti itin rimtas problemas. Taip pat daugeliui dar gali būti aktuali tyrimo kaina, kuri tikrai nebus didelė, todėl kiekvienas gali sau leisti pasirūpinti savo sveikata bei jaustis ramiai.

Kaip galima apsisaugoti nuo hepatitų?

Pagrindinė bei patikimiausia apsauga yra skiepai. Nors net ir jie negali apsaugoti nuo visų tipų hepatito viruso. Todėl reikėtų vengti atsitiktinių lytinių santykių, taip pat atsisakyti neapdorotų maisto produktų, ypač keliaujant po užsienio šalis. O periodiškai atliekami tyrimai leis užtikrinti, jog net ir susirgus liga bus aptikta pačioje pradinėje stadijoje.