Hepatito C tyrimai - Affidea Lietuva

Diagnozuojant hepatitą C pagrinde naudojami du testai – paieškos testas ir patvirtinamasis tyrimas.

Atrankos testas dar, vadinamas anti-HCV antikūnų testu. Čia organizmas ieško antikūnų prieš hepatito C virusą. Paieškos testas yra tinkamas kaip pradinis tyrimas, jei įtariama infekcija.

Po to seka – patvirtinimo testas. Šiuo testu nustatoma HCV- RNR. Tai pasižymi dideliu specifiškumu, o tai reiškia, kad beveik niekada nėra teigiama, jei nėra ligos. Atliekant šį testą nustatoma tiesioginė genetinė hepatito viruso medžiaga, kuri ne tik patvirtina infekciją, bet ir viruso genotipą bei kiekį organizme.

Dar yra hepatito C tyrimai, kurie atliekami greitu būdu. Jie suteikia galimybę atpažinti infekciją iš veninio kraujo, pirštų kraujo arba seilių.

Kas yra hepatitas C?

Hepatitas C – tai hepatito C viruso sukeltas kepenų uždegimas, kuris pasireiškia gelta arba aminotransferažių aktyvumo padidėjimu. Tai pat hepatito C antikūnų arba hepatito C viruso ribonukleorūgšties atsiradimu kraujo serume.

Hepatito C sukėlėjas priklauso Flaviviridae šeimai.  Viruso genomas sudarytas iš vienos vijos RNR. Išskiriami šeši pagrindiniai šio viruso genotipai. Virusas yra jautrus dezinfekcinėms medžiagoms ir karščiui.

Kokiu būdu galima užsikrėsti?

Pasaulyje hepatito C užsikrėtusiųjų rezultatai skaičiaus yra labai dideli, siekiantys iki 200 milijonų žmonių. Pagrindinis hepatito C perdavimo būdas yra parenterinis, kada užsikrečiama per pažeistą odą arba pažeistą gleivinę. Taip pat galima užsikrėsti atsitiktinai įsidūrus adata, darant tatuiruotes, veriant auskarus, leidžiantis intraveninių narkotikų. Hepatitu C galima užsikrėsti lytiniu keliu.

Kada atsiranda pirmieji simptomai?

Hepatitas C yra virusinė infekcinė liga, sukelianti kepenų uždegimą. Kartais sukelia rimtus kepenų pažeidimus. Hepatito C virusas plinta per užterštą kraują.

Ilgalaikė hepatito C infekcija yra žinoma kaip lėtinis hepatitas C. Lėtinis hepatitas C dažniausiai yra infekcija daugelį metų slypinti, kol virusas stipriai pakenkia kepenims.

Požymiai ir simptomai yra šie:

  • Lengvas kraujavimas.
  • Nežymios mėlynės.
  • Nuovargis.
  • Prastas apetitas
  • Geltona oda ir pageltę akys.
  • Tamsios spalvos šlapimas.
  • Odos niežėjimas.
  • Skysčių kaupimas pilve.
  • Patinimas kojose.
  • Svorio metimas.
  • Mieguistumas, sutrikusi kalba.
  • Išryškėjusios odos kraujagyslės.

Kiekviena lėtinė hepatito C infekcija prasideda ūmine faze. Ūminis simptomas dažnai iššaukia susirgimą gelta. Ūmus hepatitas C gerai reaguoja į antivirusinį gydymą.

Ar šis virusas pavojingas?

Šiuo laikmečiu antivirusiniai vaistai yra itin aktyvūs ir numalšina hepatito C  požymius. Dar prieš keletą dešimtmečių ši liga gąsdino daugelį ligonių. Dabar jau keliami drąsūs tikslai, kad vieną dieną hepatito C kaip lėtinės ligos diagnozės gali ir nelikti.

Laiku nesikreipiant į specialistus, hepatitas C gali tapti mirtina liga. Didelis pavojus yra tai, kad dažnai ilgą laiką žmogus jau turėdamas virusą nejaučia jokių sveikatos sutrikimų.  Nepastebėtas virusas dešimtmečiais tyliai ardo kepenis, kol išryškėja jų komplikacijos: cirozė ar pirminis kepenų vėžys. Pavėluotai nustačius pavojingas infekcijas ligonį gali išgelbėti tik kepenų persodinimas.

Didžiausią pavojų kelia hepatitas C, nes labai mažai žmonių pasveiksta savaime, nuo hepatito nėra skiepų. Šiuo metu, kada hepatitas C yra visiškai išgydoma liga, didelį rūpesti kelianti problema yra kuo anksčiau pastebėti ir  diagnozuoti ligą. Tačiau neatsakingai elgiantis su savo sveikata, hepatito C ligos kaina, gali būti gyvybė.

Kada rekomenduojama išsitirti?

Apie hepatitą C dar sklando mitai ir visokios kalbos. Ne laiku pastebėta liga gali sukelti nepataisomą problemą žmogaus sveikatai. Hepatitas C yra infekcija, kuri gali rimtai pakenkti kepenims ir gali sukelti kitų rimtų komplikacijų. Nesvarbu ar žmogus turi simptomų , verčiančių įtarti ligą, kraujo tyrimai yra būtini, kurie visada parodys kepenų padėtį. Juo labiau jeigu teko kontaktuoti su sergančiais hepatitu C, būtina atlikti tyrimus ir įsitikinti kokia yra sveikatos būklė. O jeigu žmogus pajuto negalavimus, atsirado požymiai, kurie prognozuoja viruso pasireiškimą, tuomet nedelsiant reikia kreiptis į gydytoją, atlikti visus reikalingus tyrimus ir jeigu atsakymas teigiamas, nedelsiant pradėti gydymą.

Kaip atliekami hepatito C tyrimai?

Diagnozuojant hepatitą C atliekami tyrimai. Yra daromas tyrimas antikūnams, kurį atliekant diagnozę labai tiksliai galima nustatyti. Yra atliekami patvirtinimo testai, kurių metu galima matyti ligos genotipą, nustatoma tiesioginė genetinė hepatito viruso medžiaga, kuri patvirtina infekciją. Tai leidžia skirti teisingą gydymą, nes vaistai skirtingai veikia skirtingus genotipus.

Hepatito C vienas ryškiausių tyrimų yra kraujo tyrimas iš venos, piršto arba tiriamos seilės. Šiais tyrimais galima atpažinti pačią hepatito C infekciją.

Norint kompensuoti visus hepatito C ligos neaiškumas, atliekami patvirtinamieji tyrimai. Jų metu galima nustatyti patį virusą be imuninio atsako, taip pat galima nustatyti ligos stadiją ir viruso kiekį organizme.

Kaip pasiruošti?

Prieš atliekant tyrimus būtina 8 -14  valandų nevalgyti, gerti tik vandenį. Likus  kelioms dienoms iki tyrimo mažiau valgyti riebaus maisto, nevartoti alkoholio. Ne mažiau kaip dvi valandas iki tyrimo nerūkyti. Patartina tyrimą daryti ryte. Prieš tyrimą nevartoti vaistų.

Ar galima pasiskiepyti po hepatito C?

Šiuo metu nėra vakcinos nuo viruso hepatito C. Norint apsisaugoti nuo hepatito C rekomenduojama daug prevencinių priemonių. Virusas dažnai perduodamas per kraują, narkotines injekcijas, per užkrėstus daiktus. Motina, serganti hepatitu C , gimdymo metu gali perduoti ligą kūdikiui.

Nuo hepatito C skiepų nėra. Tačiau yra vakcina nuo hepatito A ir nuo hepatito B. Skiepijantis nuo šių hepatitų organizmas dalinai apsisaugo nuo užsikrėtimo hepatitu C. Rekomenduojama skiepyti vaikus, kurių motina turi virusą hepatito C.

Ar hepatitas C yra išgydomas?

Hepatitas C yra išgydoma virusinė kepenų liga. Be tinkamo gydimo lėtine kepenų liga hepatitas C gali sukelti sunkias komplikacijas. Gali atsirasti kepenų liga, kepenų randai, kepenų vėžys.

Dideliui procentui žmonių , užsikrėtusiu hepatitu C, išsivysto lėtinės infekcijos. Gydytojai gali gydyti infekcijas vaistais, kurie neleidžia infekcijai daugintis. Gydytojai kontroliuoja bei analizuoja hepatito C viruso kiekį kraujyje, kitai vadinamą viruso apkrova. Tai daroma gydymo metu. Apkrovos kiekis pastoviai gydant sekamas.

Dabartinis gydymas labai pasikeitė – nuo hepatito C galima išgydyti jau per 8 – 12 savaičių. Gydytojai kaip tiesioginį viruso gydymą naudoja tiesioginio veikimo antivirusinius vaistus. Tiksliniai gydymo būdai sunaikina hepatito C virusą, neigiamai nepaveikdami kitų kūno dalių.

Antivirusinių vaistų gali būti šalutinis poveikis:

  • Nuovargis.
  • Galvos skausmas.
  • Viduriavimas.
  • Pykinimas.
  • Vėmimas.
  • Mažakraujystė.

Hepatitui C gydyti yra naudojami vaistai – ribavirinas, interferonas.

Ribavirinas veikia neleisdamas hepatito C virusui daugintis organizme. Tačiau tai neveikia savaime. Šį vaistą reikia naudoti su kitu vaistu, tai interferonu. Ribavirinas yra griežtai receptinis vaistas.

Interferonas yra hepatito C gydymo dalis. Interferonas yra natūraliai atsirandantys baltymai, kurie stimuliuoja imuninę veiklą organizme.

Hepatito C gydymas nuolat tobulinamas atsižvelgiant į naujus tyrimus ir patobulinimus medicinos technologijose. Šiandien jau yra daug vaistų, kurių dėka galima išgydyti hepatito C virusą.

Yra keletas saugių ir veiksmingų hepatito C gydymo būdų. Padedami sveikatos priežiūros specialistų, žmonės gali rasti geriausias gydymo galimybes, padedančias valdyti jų simptomus.

Negydant, lėtinės hepatito C infekcijos gali sukelti kepenų randus, kepenų nepakankamumą. Žmogus turi pats saugotis ir vengti faktorių, kurie iššaukia hepatito C infekciją. Reikia laikytis rekomendacijų:

  • Vengti kepenis žalojančių medžiagų – alkoholio bei kai kurių vaistų.
  • Užbaigti iki galo visą gydymui skirtą ciklą.
  • Mesti rūkyti.
  • Laikyti sveiką kūno svorį.
  • Valdyti kitas sveikatos sąlygas.

Norint išvengti komplikacijų sveikatos kiekvienas žmogus privalo reguliariai konsultuotis su gydytojais, atlikti kraujo tyrimus, saugoti sveikatą, sveikai maitintis, atsisakyti žalingų įpročių.

Mūsuose hepatito C virusas yra išgydomas, tačiau pats žmogus privalo stebėti savo organizmą ir laiku kreiptis pagalbos pas specialistus.