Hormonų tyrimai - Affidea Lietuva

Hormonai – tai biologiškai aktyvios medžiagos, kurios yra išsiskiria į kraują ir aktyviai veikia visą laiką. Hormonai atlieka labai daug funkcijų – nuo jų priklauso organizmo medžiagų apykaita, energija, žmogaus produktyvumas ir bendra savijauta. Tokių hormonų tyrimai, kaip kortizolis, melatoninas, gastrinas, atskleidžia atskirų liaukų veiklos sutrikimus. Hormonai yra atsakingi už daugelio organų darbą. Hormonų disbalansas gali sukelti tokias ligas kaip  diabetas, skydliaukės, antinksčių ir kt. organų ligos.

Labai svarbu kokia yra hormonų pusiausvyra. Tai atsiliepia žmogaus gyvenimui ir sveikatai. Norint visaverčio gyvenimo, labai svarbu hormonų norma organizmui bei jos reguliavimas.

  • Kada prarasta hormonų pusiausvyra – dažnai žmogus turi problemų dėl svorio. Inkstuose yra kortizolis. Jo veiklai sutrikus žmogaus svoris  padidėja, kaupiasi riebalų sluoksnis pilve, sukelia širdies bei kraujagyslių ligas.
  • Ne tik vyrams, bet ir moterims lytinį potraukį lemia prastesnis hormonas. Jo trūkumas  sumažina lytinį pajėgumą.
  • Nuovargis – pirmas hormoninio disbalanso požymis – negali žmogus atsibusti ir yra apsnūdęs visą dieną. Didelis hormonų kiekis kraujyje – suaktyvina darbingumą. Nuo hormonų trūkumo arba pertekliaus dažnai kenčia širdis.
  • Depresija dažnai susijusi su skydliaukės sutrikimais. Būtina nevėluoti ir kreiptis į gydytoją.
  • Kada yra hormonų disbalansas, dažnai kankina nemiga. Miego praradimas dažnai susijęs su estrogeno trūkumu, hormonas yra atsakingas už miego režimą ir atsigavimą.
  • Hormonų pusiausvyros sutrikimo simptomas yra gausus prakaitavimas. Naktinis prakaitavimas daugiausiai susijęs su serotonino trūkumu.
  • Gali sutrikti virškinimas- tai gastritas, sekrecija, cholesistokino hormonai.
  • Padidėjęs potraukis cukrui. Šis simptomas taip pat susijęs su skydliauke. Kitaip, pirmasis skydliaukės nepakankamumo simptomas.
  • Plaukų slinkimas yra susijęs su testosterono trūkumu.

Ką parodo hormonų tyrimas?

Nedidelis hormonų pokytis organizme gali sukelti rimtų problemų. Laboratorinių tyrimų pagalba galima išmatuoti hormonų koncentraciją kraujyje bei šlapime. Laboratoriniai tyrimai gali rasti negalavimus ir juos sukeliančias problemas, nustatyti ar yra hormone hipersekrecija (padidėjęs kiekis) ar hiposekrecija (sumažėjęs kiekis). Labai paprastas yra hormoninis tyrimas – nėštumo testas. Lytiniai hormonai gaminasi lytiniuose organuose ( sėklidės arba kiaušidės) ir yra atsakingi už spermos gamybą, menstruacinius ciklus. Nuo hormonų balanso priklauso moterims menopauzė, vyrams lytinis aktyvumas. Moterų organizme gali būti vyriškų hormonų pagausėjimas, o vyrų organizme – moteriškų hormonų padaugėjimas. Lytinių hormonų disbalansas gali būti kepenų funkcijos, nutukimo, streso bei kitų problemų priežastimi. Nuo hormonų disbalanso padidėja poreikis cukrui – to sekoje nuo cukraus pertekliaus  atsiranda problemos dėl spuogų. Hormonų reguliavimas organizme gali išspręsti problemas dėl nevaisingumo.

Kaip gydyti hormonų disbalanso sukeltus sutrikimus?

Hormonų disbalansas diagnozuojamas tuomet, kai vieno ar kito hormono kiekis nėra normalus. Hormonų svarba organizmui ir tinkamas jų balansas yra labai svarbūs, kadangi net ir menkiausias neatitikimas gali lemti šalutinius poveikius žmogaus organizmui.

Hormonų disbalanso gydymas tik tada , kada jis atsiranda ne natūraliai (ne nuo amžiaus, menstruacijų). Pačio gydymo specifika priklauso, kas hormonų disbalansą sukėlė.

Dažnai ligoniai nežino kaip atliekami tyrimai nustaryti diagnozei. Pirmiausiai reikia atlikti visus gydytojo nurodymus: svarbiausias jų yra tyrimas turi būti atliekamas nevalgius. Žmogaus organizme tam tikras specifines funkcijas atlieka daugiau nei 50 hormonų, todėl sutrikus jų veiklai gydymas turi būti paskirtas gydytojo.