LUC kraujo tyrimai - Affidea Lietuva

Atliekant bendrą kraujo tyrimą yra nustatoma paimto kraujo mėginio sudėtis – eritrocitų, trombocitų, leukocitų ir kitų netipinių ląstelių kiekis, tūris bei kiti parametrai. LUC kraujo tyrimai parodo kokie yra kitų netipinių kraujo ląstelių (pvz. atipinių limfocitų, blastų ar kitų pataloginių ląstelių rodikliai), padedantys tiksliai nustatyti infekcijų kilmę, pvz. jei sukėlėjas yra virusas. Tai efektyvus būdas ankstyvoje stadijoje nustatyti įvairias kraujo ligas ar vykdyti prevencinę priežiūrą po kraujo perpylimo, stebint organizmo atsistatymo eigą.

Kada reikalingi LUC kraujo tyrimai?

Dažniausiai LUC tyrimai yra atliekami ir stebimi jų rezultatai po hemoterapijos (kraujo perpylimo procedūros, kuomet organizmas pradeda atsistatyti. Taip pat LUC parodo ir kraujo ligą, jei po šios procedūros, prasideda stipri infekcija.

Prasidėjus virusinei infekcijai, padidėja LUC rodikliai, pagal kuriuos galima atpažinti ir kitas ligas, tokias kaip: Epštein-Bar virusas (EBV) arba infekcinė mononukleozė, pasireiškianti karščiavimu, angina, limfmazgių ir blužnies padidėjimu; citomegalo virusas (CMV), pavojingas nėštumo metu, nes sukelia vaisiaus anomalijas; herpesvirusinė infekcija (HSV), pažeidžianti gleivinės audinius; įgytas imunodeficito sindromas (AIDS), kurį sukelia žmogaus imunodeficito virusas (ŽIV), naikinantis žmogaus imuniteto ląsteles; virusiniai hepatitai (VH), sukeliantys kepenų pažeidimus bei jų pokyčius; toksoplazmozė, sukelianti nervų sistemos, kepenų, blužnies ir skeleto pakitimus; medikamentinė alergija bei kiti patologiniai susirgimai.

Šiuos tyrimus gali paskirti jus stebintis šeimos gydytojas ar sveikatos priežiūros specialistas, kuris įvertinęs jūsų sveikatos būklę gali skirti kompleksinius tyrimus, kur bus ištirti ir LUC kraujo rodikliai.

Kas nustatoma tyrimų metu?

Atlikus reikalingus tyrimus yra vertinami tie kraujo rodikliai, kurie padeda nustatyti piktybines kraujo ligas; infekcijas; piktybinius navikus; nėštumo toksikozę ar apsinuodijimus. LUC kraujo tyrimo rodikliai būna padidėję leukemijos atveju, o mažesni rodikliai parodo sumažėjusį neutrofilų kiekį, kas reiškia, jog infekcija yra bakterinės kilmės. Rekomenduojama LUC tyrimus kartu su kitais privalomais tyrimais atlikti ir nėštumo metu, jei yra bloga savijauta, įtariama patologija ar infekciniai susirgimai. Tokiu būdu bus galima greičiau ir tiksliau nustatyti diagnozę bei imtis prevencinių priemonių, sustabdant galimas genetines vaisiaus anomalijas ar bent jau įvertinant galimas rizikas.

Kaip pasiruošti tyrimams?

Norint gauti kokybiškus ir kuo tikslesnius tyrimo rezultatus būtina jiems tinkamai pasiruošti. Atliekant išsamius kraujo tyrimus, rekomenduojama nevalgyti ir negerti jokių gazuotų ir tonizuojančių gėrimų bei nevartoti alkoholio. Taip pat rekomenduojama nerūkyti. Svarbu negerti jums paskirtų medikamentų prieš pat procedūrą. Jei negalite to padaryti, tada jus tiriančiam specialistui turėtumėte pranešti tikslų laiką, kada buvo vartoti vaistai. Prieš kraujo tyrimų atlikimą, rekomenduojama dviem savaitėms nutraukti maisto papildų ir vitaminų vartojimą. Taip pat rekomenduojama vengti aktyvios fizinės veiklos, nes tai gali turėti įtakos kai kurių kraujo sudėtinių medžiagų koncentracijai. Svarbu kraujo tyrimų neatlikti iškart po kitų instrumentinių medicininių tyrimų, tokių kaip rentgenas, ultragarso tyrimai, refleksoterapija ar fizioterapija, geriau, kad tarp šių tyrimų būtų bent 12 val. tarpas. Reiktų žinoti, kad norint nustatyti infekcinį susirgimą, reiktų žinoti  laiką kada turėjote tiesioginį kontaktą su infekcijos šaltiniu. Kaip ir įprastus kraujo tyrimus, LUC kraujo tyrimus rekomenduojama atlikti anksti ryte, nes tuo metu būna didžiausia reikalingų medžiagų koncentracija kraujyje.

Jei jus gydantis specialistas rekomenduoja atlikti papildomus tyrimus, kurie padėtų geriau įsivertinti sveikatos būklę ir LUC kraujo tyrimų rezultatus, tuomet vertėtų juos atlikti nedideliu laiko intervalu, kad nebūtų iškreipti duomenys. Tad turėkite omenyje, kad kraujo sudėtis kinta net po keletą kartų per parą, todėl norint patikslinti kai kuriuos rodmenis ar stebint ligos eigą, gali tekti tirtis pakartotinai. Viskas priklausys nuo jūsų savijautos, ligos ar infekcijos stadijos (ūmi ar lėtinė), prieš tai buvusių prevencinių priemonių bei bendradarbiavimo su šeimos gydytoju, laikantis jo rekomendacijų.

Ką reikia žinoti prieš tyrimus?

Reiktų turėti omenyje, kad LUC kraujo tyrimai yra vertinami kompleksiškai su kitais tyrimais, kuriuos jums paskirs jus prižiūrintis šeimos gydytojas arba konkretus specialistas. Gali būti paskirti papildomi medicininiai instrumentiniai tyrimai, padedantys aiškiai įvertinti kiekvieno organo būklę bei galimus pakitimus.

Taip pat jei žinote priežastis dėl ko vieni ar kiti tyrimai gali būti netikslūs, prašome apie tai pasakyti jus tiriančiam specialistui (pvz. gausios menstruacijos, nėštumas ar kitos priežastys).

Kada gaunami tyrimų rezultatai?

Kai kurie tyrimų rezultatai yra gaunami tą pačią arba sekančią darbo dieną. Tačiau tie tyrimai, kuriems reikalinga išsamesnė duomenų analizė gali užtrukti iki kelių darbo dienų. Visuomet pacientas yra asmeniškai informuojamas apie planuojamą rezultatų gavimo laiką ir yra individualiai (jei nėra nustatyta teismo nuosprendžiu ar įgaliojimu kitaip) yra informuojamas apie savo sveikatos būklę, gydymo planą, skiriamus medikamentus, procedūras bei prevencines priemones.

Ar LUC kraujo tyrimai mokami?

LUC  kraujo tyrimai ir greitieji testai yra mokami, kokia yra tiksli jų kaina, galima sužinoti skiltyje Kainynai.

Ar reikalinga išankstinė registracija?

Norint atlikti reikalingus tyrimus, būtina išankstinė registracija. Tokiu būdu jūs galėsite ne tik pasirinkti jums patogų vizito laiką, bet ir leisite garantuoti saugią ir sklandžią procedūrą mūsų laboratorijos darbuotojams.