Ką turime žinoti apie klastingą ligą - erkinį encefalitą?
Kaip atpažinti ir apsisaugoti? Į klausimus atsako gydytoja infektologė.
Erkinis encefalitas – šios ligos Lietuvoje bijo beveik kiekvienas, nes mūsų šalis patenka į didžiausios Europoje erkinio enfefalito rizikos zoną kartu su Slovėnija ir Vokietija. 2019 metais iš 711 užsikrėtusiųjų Lietuvoje mirė net 6 asmenys, 2020 metais ši pavojinga liga nusinešė 3 gyvybes. Kalbamės su Panevėžio „Affidea“ klinikos gydytoja infektologe Jolanta Vokietiene.
Erkinis encefalitas. Ką turime žinoti apie šią ligą?
„Ligos sukėlėją perneša erkės, kurių Lietuvoje yra labai daug. Pradžioje ligos simptomai dažnai painiojami su peršalimo ligomis – jie yra nespecifiniai: karščiavimas, kaulų, raumenų, galvos skausmai, viršutinių kvėpavimo takų kataro požymiai. Vėliau liga tampa labai sunki – susirgus dažni liekamieji reiškiniai, kurie žmogui sukelia daug problemų ir stipriai blogina gyvenimo kokybę. Svarbiausia žinoti, kad liga yra visiškai valdoma skiepais“, – sako gydytoja.
Kada erkės aktyviausios ir pavojingiausios?
Erkės pavojingos visais gyvenimo etapais. Aktyviausios jos būna šiltuoju metų laikotarpiu, nes ir mes daugiau laiko praleidžiame lauke, bet kontaktas galimas iki „tikrų šalčių“.
„Vis labiau šiltėjant žiemoms, galime teigti, kad erkių pavojus tęsiasi ištisus metus“, – apie didėjantį erkių pavojų kalba gydytoja.
Kur erkių dažniausiai „pasigauname”?
Anot gydytojos, „pasigauti“ erkių galima ten kur yra augalų, dažniau lapinių, ypač krūmų. Erkės dažnas svečias mūsų soduose, parkuose, ne tik miškuose.
Kokie simptomai mus įspėja, kad užsikrėtėme erkiniu encefalitu?
Erkinio encefalito simptomus sunku pastebėti, dažnai jie maišomi su dažnai pasitaikančių peršalimų simptomais.
„2-14 dienų po įkandimo atsiranda virusinės infekcijos požymiai. Karščiavimą dažnai lydi raumenų, kaulų skausmai, galvos skausmas, nemiga. Po to kelioms dienoms virusas „praeina“ ir vėliau vėl grįžta dviguba jėga,“ – teigia gydytoja.
Kokios pavojingiausios komplikacijos susirgus ir po ligos kokios gali būti pasekmės?
„Pavojingiausia erkinio encefalito komplikacija be abejo yra mirtis, taip pat periferinių nervų paralyžius. EE paralyžius dažnai neatsistato, nes pakenkia neuro struktūrai. Skiepytis geriausia šaltuoju metų laikotarpiu, kad imunitetas spėtų susiformuoti iki vasaros. Geriausia naudoti 3 dozes su gamintojo nurodytais terminais,“– teigia gydytoja.
Gal žinote, kiek žmonių kasmet suserga erkiniu encefalitu Lietuvoje, kiek miršta?
Gydytoja atskleidžia, kad iki Covid pandemijos fiksuojamoje statistikoje būdavo fiksuojama apie 10 erkinio encefalito sukeltų mirčių per metus.
Paslaugos
Gydytojai