Gimdos kaklelio
Gimdos kaklelio vėžys susiformuoja tada, kai gimdos kaklelio gleivinėje pakitusios ląstelės pradeda nekontroliuojamai daugintis, išplinta į aplinkinius organus bei audinius. Pirma ląstelės pakinta ir tampa atiprinėmis, tačiau jos dar nėra vėžinės. Tokie pokyčiai kartais išnyksta savaime, bet kartais ima vystytis toliau.
Neatidėliokite rūpesčio savo sveikata.
Registruokitės tyrimams:
Registracija
Gimdos kaklelio vėžiui galima laiku užkirsti kelią - moterys, kurioms nustatomi ikivėžiniai pakitimai yra gydomos ir nesuserga gimdos kaklelio vėžiu.
Tiek reguliariai atliekamas įprastinis PAP testas, tiek skystosios terpės citologinis gimdos kaklelio tyrimas padeda nustatyti ikivėžinius ląstelių pakitimus ir gali padėti išvengti gimdos kaklelio vėžio. Šie metodai skiriasi mėginio paruošimo technika, rezultatyvumu ir papildomų tyrimų galimybėmis.
Gydytojas ginekologas ar akušeris, imdamas medžiagą iš gimdos kaklelio įprastiniam PAP tepinėliui, paskleidžia ją tiesiai ant objektinio stiklelio ir privalo nedelsiant fiksuoti etanoliu ar kitais fiksatoriais. Vėliau tepinėlio rinkimo priemonė kartu su likusiomis gimdos kaklelio ląstelėmis yra išmetami.
Naudojant SurePath skystą terpę, šepetėlis su medžiaga nuo gimdos kaklelio iš karto įmetamas į buteliuką su fiksuojančia terpe. Šiuo atveju visos paimtos ir vienodai fiksuotos ląstelės nusiunčiamos į laboratoriją tirti.
Dėl kraujo, leukocitų, gausių gleivių gimdos kaklelio ląstelių įprastinis tepinėlis gali būti netinkamas tyrimui. Tuomet tyrimą reikia kartoti, o tai sukelia papildomus kaštus ir nepatogumus pacientei. Neretai netinkamas tepinėlis gali tapti praleista galimybe laiku diagnozuoti ligą.
SurePath metodu ląstelės koncentruojamos naudojant tankio gradientą, taip atskiriamos ir pašalinamos diagnostikai nereikalingos priemaišos, pagerindamos kliniškai svarbių ląstelių vizualizaciją. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad citologinį tyrimą atliekant skystų terpių metodu, gali būti nustatoma daugiau priešvėžinių gimdos kaklelio būklių ir iki 10 kartų sumažinamas netinkamų tirti tepinėlių skaičius.
Tepinėlis tinka tyrimui, kai jame yra pakankamas kiekis egzocervikinės gimdos kaklelio srities plokščiojo epitelio ląstelių. Dėl kraujo, leukocitų, gausių gleivių gimdos kaklelio ląstelių įprastinis tepinėlis taip pat gali būti netinkamas tyrimui. Tokiu atveju tepinėlį būtina kartoti.
Diagnozė ASCUS rodo, kad citologinio tyrimo metu rastos nenustatytos reikšmės plokščiojo ar liaukinio epitelio ląstelės, t.y. kai specialistas tikslios diagnozės negali rašyti dėl nepakankamo pakitusių ląstelių kiekio ar pakitimų kriterijų trūkumo. ASCUS terminas naudojamas apibūdinti ląsteles, kurių pokyčiai didesni už reaktyvius, bet dar neliudija apie ikinavikinius pokyčius. Rekomenduojama atlikti ŽPV tyrimą.
Diagnozė LSIL, HSIL - gimdos kaklelio plokščiojo epitelio ląstelių ikivėžiniams pokyčiams apibūdinti vartojami terminai ,,nežymūs plokščialąsteliniai intraepiteliniai pokyčiai’’ – tarptautinė santrumpa LSIL ir ,,žymūs plokščialąsteliniai intraepiteliniai pokyčiai’’ - tarptautinė santrumpa HSIL.
PAP testu nustačius LSIL, atliekamas CINtec PLUS testas, nustačius HSIL pokyčus, gali būti atlikta gimdos kaklelio biopsija.