Anemijos (mažakraujystės) ištyrimo programa


Mažakraujystė arba anemija – organizmo būklė, kai kraujyje sumažėja eritrocitų (raudonųjų kraujo kūnelių) ir hemoglobino (raudonosios kraujo medžiagos), kuris padeda pernešti deguonį.

Mažakraujystė pasireiškia net ketvirčiui populiacijos. Vienas iš labiausiai pasireiškiančių ligos požymių yra nuolatinis nuovargis ir silpnumas, mieguistumas. Taip pat kartais kankina galvos skausmai ar net dusulys, žmogus negali dirbti sunkaus fizinio darbo, sportuoti, kankina skonio bei uoslės pakitimai, dažnesnis pulsas, odos blyškumas, raumenų silpnumas, jaučia nuolatinį šaltį, o rimtais atvejais skundžiasi ir širdies veiklos sutrikimais. Mažakrausjystės požymiai nespecifiški, pacientai gali net nežinoti apie ligą, tačiau dėl to kenčia visas organizmas, kankina prasta savijauta ir prastėja gyvenimo kokybė. Mažakraujystės tyrimai atliekami greitai ir paprastai, tad kęsti prastos savijautos tikrai neverta.

Registracija

Kaip nustatoma mažakraujystė?

Mažakraujystei nustatyti būtina ištirti ne tik hemoglobino kiekį, bet ir feritino, kuris parodo geležies atsargas organizme. Geležis yra svarbi hemoglobino dalis, tad jos trūkumas sumažina hemoglobino ir eritrocitų gamybą.

Geležies trūkumas 80 proc. atveju yra mažakraujystės priežastis, kuri gali prasidėti nepriklausomai nuo amžiaus ar lyties. MAŽAKRAUJYSTĖS tyrimų programa padės nustatyti ar organizme yra pakankamas kiekis medžiagų, dėl kurių stygiaus gali vystytis anemija.

Mažakraujystės tyrimų programos sudėtis

TYRIMŲ PROGRAMOS SUDĖTIS

MAŽAKRAUJYSTĖS tyrimų programa

Bendras hematologinis tyrimas su leukocitų diferencijavimu (22 parametrai)

Geležis (Fe)

Feritinas (FERRI)

Kobalaminas (vitaminas B12) (Vit B12)

Folio rūgštis

Registracija

Dėl ko išsivysto mažakraujystė?

Mažakraujystės, vadinamosios anemijos, priežastys geležies, vitamino B12 ar folinės rūgšties stoka, svarbus veiksnys yra ir įvairios lėtinės ligos. Vis dėlto dažniausiai anemijos atvejai nustatomi dėl geležies stokos.

Mažakraujystė gali išsivystyti dėl įvairių veiksnių, pavyzdžiui, vartojant nepakankamai B grupės vitaminų, geležies. Tai gali lemti skurdi, nepilnavertė mityba, dantų trūkumas, kramtymo problemos. Taip pat anemija dažnai išsivysto ir dėl kraujavimą sukeliančių ligų, pavyzdžiui, opų, hemorojaus; nuolatinio kontakto su kenksmingomis medžiagomis, piktnaudžiaujant alkoholiu. Šią ligą gali sukelti ir maliarija bei autoimuninės ligos. Išsamūs mažakraujystės tyrimai padeda nustatyti ligos kilmę ir daryti pagrįstas išvadas ieškant jos pradinės priežasties.

Kada rekomenduojama atlikti mažakraujystės tyrimą?

Nuolatinis nuovargis, mieguistumas, energijos stygius, galvos skausmas – tai tipiniai mažakraujystės simptomai. Jei juos jaučiate, rekomenduojami išsamūs mažakraujystės tyrimai. Dėl deguonies trūkumo taip pat gali varginti raumenų skausmai, padažnėjęs pulsas, uoslės sutrikimas, odos problemos, plaukų slinkimas. Tik nustačius ligą, gali būti skiriamas gydymas, kuris pagerins savijautą ir padės išvengti nemalonių simptomų.

Kokia mažakraujystės tyrimų nauda?

Mažakraujystės tyrimai apima kelis susijusius rodiklius ir parodo, dėl kokio elemento trūkumo organizme išsivystė anemija. Gydymas gana paprastas – gydytojas skiria preparatų, kurie padeda atstatyti trūkstamo elemento atsargas.

Dažniausiai nustatoma mažakraujystės dėl geležies trūkumo, tačiau pernelyg didelis geležies kiekis organizme gali sukelti rimtų problemų ir pakenkti kai kuriems vidaus organams. Geležies kiekis ląstelėse pasipildo tik per kelis mėnesius, o tiek laiko vartojant geležies papildus, jei šio elemento organizme nestinga, gali kilti rimtų sveikatos problemų. Dėl to būtina tiksliai žinoti, kokio elemento trūksta ir griežtai kontroliuoti vartojamas dozes.

Kaip atliekami tyrimai?

Vienas pirmųjų žingsnių mažakraujystės diagnozavime yra bendras kraujo tyrimas (BTK). Jo metu vertinami tokie rodikliai kaip hemoglobinas ir eritrocitų kiekis. Atlikus šį tyrimą ir pastebėjus minėtų rodiklių neigiamus nuokrypius, yra reikalingi išsamesni tiksliniai mažakraujystės tyrimai, kurie padeda nustatyti ligos kilmę. Atliekami geležies, feritino, vitamino B12, CRB, transferino ir kiti tyrimai. Išsiaiškinus, kokių medžiagų organizme stinga, skiriamas gydymas. Norint tiksliai nustatyti ligos priežastį, gali būti skiriami papildomi vidaus organų tyrimai.

Ar tyrimai mokami?

Tyrimai Affidea klinikose yra mokami. Jei jaučiate mažakraujystei būdingus simptomus, rekomenduojama išsami anemijos ištyrimo programa.

Centrai, teikiantys payload.Title paslaugą