Skydliaukės tyrimų programa
Skydliaukė – labai reikšminga, jos hormonai reguliuoja visą žmogaus medžiagų apykaitą organizme. Jeigu skydliaukės funkcija yra sutrikusi, padidėja cholesterolio kiekis organizme, pakyla arterinis kraujo spaudimas, atsiranda širdies ritmo sutrikimų, koronarinės širdies ligos simptomų, vystosi osteoporozė, gali kilti pavojus netgi gyvybei.
Affidea klinikose atliekamos skydliaukės tyrimų programos - bazinė ir išsami, padės įvertinti skydliaukės veiklą, diagnozuoti ligas ir esant indikacijoms skirti reikalingą gydymą.
Skydliaukės tyrimų programos sudėtis:
Bazinė programa
Tirotropinas (TTH, TSH) |
Laisvas trijodtironinas (FT3) |
Laisvas tiroksinas (FT4) |
Skydliaukės peroksidazės antikūnai (ATPO) |
Išsami programa
Tirotropinas (TTH, TSH) |
Laisvas trijodtironinas (FT3) |
Laisvas tiroksinas (FT4) |
Skydliaukės peroksidazės antikūnai (ATPO) |
Trijodtironinas (T3) |
Tiroksinas (T4) |
Kokie simptomai parodo skydliaukės veiklos sutrikimus?
Pagrindiniai simptomai, išduodantys apie skydliaukės veiklos sutrikimus:
sunku susikaupti;
kankina nuovargis;
sulėtėjęs mąstymas ar pasireiškia galvos skausmai;
susilaiko skysčiai;
būdingi veido patinimai;
sausėja ir lūžinėja nagai;
kankina sąnarių skausmai;
sutrinka menstruacijos;
turite pastojimo problemų.
Skydliaukės tyrimą reikėtų atlikti jei ganėtinai greitai mažėja svoris, sutrinka širdies veikla, ima silpti akys, vargina kiti simptomai, net tokie, kaip odos būklės prastėjimas, odos sausėjimas, stiprus prakaitavimas, nerimas ir padidėjęs nervingumas, staigus aktyvumas, kuris greitai išsekina jūsų jėgas, padidintas jautrumas karščiui. Tuomet jūsų skydliaukės veikla yra labai aktyvi ir skydliaukės hormonų yra padidėję.
Jei skydliaukės hormonų sumažėjo, jus vargins tokie simptomai kaip svorio augimas, nuovargis, apatija ir net sulėtėjusi smegenų veikla, vidurių užkietėjimas, padidintas jautrumas šalčiui, odos, plaukų bei nagų būklės suprastėjimas.
Dauguma skydliaukės ligos simptomų yra neryškūs, tad labai svarbu atkreipti dėmesį į ligos požymius ir laiku pasitikrinti pastebėjus vieną ar kelis simptomus.
Laboratoriniai skydliaukės hormonų tyrimai yra atliekami iš kraujo mėginio.
Kas turi įtakos skydliaukės veiklai?
Kadangi skydliaukės veiklai įtakos turi ne tik jodo stygius, kaip dažnai įprasta manyti, bet ir didelis krūvis darbe, stresas, netgi paveldimumas, skydliaukės hormonų tyrimus rekomenduojama darytis ne tik pasijutus blogai, bet ir profilaktiškai. Laiku nepastebėta liga gali sutrikdyti smegenų, lytinių organų, inkstų bei kepenų ir net širdies veiklą.
Kaip atliekamas skydliaukės tyrimas?
Skydliaukės tyrimas pacientui nėra skausmingas ar sudėtingas. Dažniausiai jis atliekamas iš kraujo, tačiau diagnozei nustatyti gali būti reikalinga ir skydliaukės echoskopija.
Ar galima valgyti prieš skydliaukės tyrimus?
Prieš skydliaukės tyrimus valgyti negalima. Geriausia juos būtų atlikti ryte, nepusryčiavus, tuomet gausime ilgesnį nevalgymo tarpą, tačiau jei tyrimas nėra daromas ryte, prieš jį reikėtų nevalgyti 6-8 valandas.
Ką mums pasako skydliaukės hormonų tyrimo rezultatai?
Tyrimai gali parodyti skydliaukės hormonų padidėjimą, arba kitaip hiperfunkciją, arba skydliaukės veiklos nepakankamumą.
Verta žinoti, kad skydliaukę stimuliuojančio hormono tirotropino norma visą dieną kinta. Rekomenduojama tyrimą atlikti ryte, kad rezultatai būtų tiksliausi. Naktį pagaminama daug šio hormono, todėl ryte jo norma būna didžiausia, o po pietų hormono gamyba ženkliai sumažėja.
Ar skydliaukės ligos yra išgydomos?
Jei skydliaukės veikla sutrikusi ir yra hiperfunkcija, skiriami vaistai, kurie slopina tokią aktyvią skydliaukės veiklą.
Jei ligos forma pradinė, ją specialistai gydys išrašydami hormoninius arba jodo preparatus. Kai vaistai padėti negali, skydliaukė yra operuojama.