Erkių ligų diagnostika


Erkių įsisiurbimo metujų seilėse ir žarnyne esančios bakterijos bei virusai yra pernešami į žmogaus organizmą. 

Erkių pernešamomis ligomis užsikrėtusiam asmeniui gali išsivystyti ilgalaikiai sveikatos sutrikimai, pvz.nervų ir raumenų pažeidimai. Taip pat dažnai pasireiškia   psichikos  ir koordinacijos sutrikimai,  galvos skausmai ir padidėjęs  jautrumas, todėl svarbu atlikti erkinio encefalito bei kitus erkių pernešamų ligų tyrimus, kad būtų galima laiku pastebėti pakitimus.

Laimo ligą (LL) – boreliozę, sukelia bakterija Borrelia burgdorferi.  Bakterija patenka į žmogaus organizmą iš erkės virškinamojo trakto su seilėmis, kai erkė maitinasi žmogaus krauju ne mažiau 24 – 48 val. Tyrimais nustatyta, kad Lietuvoje erkių užsikrėtimas B. burgdorferi sukelėju yra 6,9 % ir svyruoja įvairiuose rajonuose nuo 0 iki 33 %. Liga skirstoma į tris stadijas, tačiau gali pasireikšti kurioje nors vienoje stadijoje, peršokti stadiją arba pereiti visas stadijas. 

 

 

I stadija 

Po inkubacinio periodo (3-32 d.) erkės įkandimo vietoje atsiranda lėtai besiplečiantis žiedinis paraudimas su nelygiais raudonais kraštais, dažnai šviesesnis žiedo viduje su centre matoma erkės įkandimo vieta. 

II stadija 

Išplitus infekcijai, prasideda po kelių dienų ar savaičių, kuomet Laimo ligos sukelėjaskrauju pasiekia  įvairias organizmo vietas, sukeldamas ūmų organų pažeidimą - nervų, sąnarių, širdies bei odos. Šiai stadijai būdingiausias raumenų, sausgyslių skausmas, kuris gali trukti kelias valandas ar dienas. Po kelių savaičių simptomai praeina ar tampa silpnai juntami. 

III stadija 

Prasideda po 4-12 mėn. ir gali trukti mėnesius ar net metus. Būdingiausias šio periodo požymis - lėtinis sąnarių uždegimas (artritas) su paūmėjimais, taip pat neurologiniai simptomai. 

 

Laimo ligos diagnostiniai tyrimai 

Laimo ( boreliozės) ligos antikūnų (IgM, IgG) tyrimai 

 

Antikūnus kraujyje prieš B.burgdorferi galima aptikti tik praėjus  2-3 savaitėms nuo infekcijos pradžios. 

  • Laimo ligos IgM antikūnai pradeda gamintis anksčiau, tačiau išskirtiniais atvejais jie gaminasi pavėluotai arba iš viso nesigamina. IgM antikūnai gali būti randami ir gana vėlyvose ligos stadijose. 

Laimo ligos IgG antikūnai randami ne anksčiau kaip po 3-4 savaičių. Įtariant užsikrėtimą, tačiau gavus neigiamą rezultatą, rekomenduojama pakartoti tyrimą po 1-2 savaičių.  Pasitaiko atvejų, kai esant Laimo ligos klinikiniams požymiams, atliekus diagnostinius tyrimus, IgM ir IgG klasės antikūnai nėra nustatomi. Pradinėje ligos stadijoje, teigiamą IgM ir IgG antikūnų tyrimų rezultatą reikia patvirtinti  atliekant Laimo ligos antikūnų tyrimą imunoblot’o metodu. Laimo ligos IgM antikūnų tyrimas, atliekamas imunoblot’o metodu, rekomenduojamas tik  pirmąsias 4 ligos savaites. Vėlesnėse ligos stadijose, kai infekcija jauišplitus, informatyviausias yra Laimo ligos IgG antikūnų tyrimas. IgG klasės antikūnai kraujyje gali išlikti dar ilgą laiką po gydymo. Todėl įtarus pakartotiną infekciją, reikiaatlikti IgG tyrimą. Esant poreikiui, rekomenduojama atlikti ir  Laimo ligos IgG antikūnų tyrimą imunoblot’o metodu.   

 

Erkės ištyrimas 

Norint sužinoti, ar įsisiurbusi erkė buvo užkrėsta borelijomis, ją reikia ištirti. Tyrimui tinka tik nepažeista ir vientisa erkė. B. burgdorferi nustatoma molekuliniu PGR metodu, kurio metu dauginamas DNR fragmentas. Gavus „teigiamą“ atsakymą, patvirtinama, kad ištirta erkė buvo užsikrėtusi Laimo ligos sukėlėju. 

 

 

 

Erkinis encefalitas 

 

Erkinis encefalitas (EE) – tai sunki gamtinė židininė virusinė liga, sukeliama erkinio encefalito viruso (EEV), pažeidžianti galvos smegenis, jų dangalus ir periferinius nervus. EE yra viena iš svarbiausių virusinių žmogaus centrinės nervų sistemos infekcijų, kuriai būdingi liekamieji reiškiniai EE inkubacinis periodas trunka 2–28 dienas, vidutiniškai 7–14 dienų. Maždaug 80 % atvejų ligos eiga būna dvifazė. Pirmosios ligos fazės kliniką, kuri trunka 1–8 dienas, sukelia pirmoji viremijos banga. Jos požymiai yra nespecifiniai: karščiavimas, kaulų, raumenų, galvos skausmai, nuovargis, bendras silpnumas, rečiau – dispepsiniai ar viršutinių kvėpavimo takų kataro požymiai. Būdingi laboratoriniai pirmosios EE bangos požymiai yra leukopenija ir trombocitopenija. Jos atsiranda dėl EEV diseminacijos pirmosios bangos metu į kaulų čiulpus ir dėl to susiformavusio trumpalaikio kaulų čiulpų slopinimo, pasireiškiančio trumpiausiai gyvenančių kraujo ląstelių kocentracijų  sumažėjimu periferiniame kraujyje. Gali būti nežymiai padidėjęs kepenų fermentų aktyvumas kraujyje. 

 

Erkinio encefalito diagnostiniai tyrimai 

 
Erkinio encefalito antikūnų (IgM, IgG) tyrimai 

Ligos diagnozė patvirtinama specifiniais antikūnais.  

  • Erkinio encefalito  IgM antikūnai kraujyje dažniausiai randami esant CNS pažeidimui, praėjus  1-2 savaitėms nuo užsikrėtimo pradžios; 

  • Erkinio encefalito  IgG antikūnų atsakas pasireiškia vėlesnėje ligos stadijoje, praėjus  2-3 savaitėms nuo užsikrėtimo pradžios. 

 

Erkės ištyrimas

Norint sužinoti, ar įsisiurbusi erkė perneša erkinio encefalito ligos  sukėlėjus, ją reikia ištirti. Tyrimui tinka tik nepažeista ir vientisa erkė. 

 

Centrai, teikiantys Erkių ligų diagnostika paslaugą