Endometriozė - antra pagal dažnumą moterų liga

Ar nepamirštate profilaktinių patikrinimų?


19/12/2018

Sergant endometrioze, į gimdos gleivinę panašus audinys atsiranda ir veša už gimdos ertmės ribų – dažniausiai pilvo ertmėje, ant kiaušidžių ar šlapimo pūslės. Pagrindiniai šios ligos simptomai – skausmingos mėnesinės arba ovuliacija, skausmas lytinių santykių metu ar po jų. Taip pat reikėtų atkreipti dėmesį, jei per mėnesines smarkiai kraujuojama, o viso ciklo metu kankina lėtiniai dubens skausmai.

Kol kas nėra nustatyta, kas tiksliai lemia endometriozės atsiradimą, tačiau manoma, kad šią ligą gali sukelti tam tikri genai, su ligos atsiradimu gali būti susijęs ir amžius (ankstyva mėnesinių pradžia),  tam tikri aplinkos veiksniai bei gyvenimo būdas.

Sergant endometrioze ypač jautrus yra vaisingumo klausimas. Apie 30 – 40 proc. moterų, kurios serga endometrioze, gali turėti sunkumų norėdamos pastoti.

Diagnostinės galimybės. Apie endometriozę mažai informacijos vis dar turi tiek pačios moterys, tiek ir asmens sveikatos priežiūros specialistai, todėl ligos diagnostika ir gydymas dažnu atveju užtrunka ganėtinai ilgai. Visgi, šiuo metu medicina moterims suteikia galimybę greitai ir neskausmingai pradėti kovą su šia liga – viena iš efektyviausių ir jautriausių šiuolaikinių endometriozės diagnostikos priemonių – mažojo dubens magnetinio rezonanso tomografija (MRT). Šis pažangus, neinvazinis metodas apsaugo moteris nuo nemalonios laporoskopijos procedūros, nesukelia jokio šalutinio poveikio, o gaunami rezultatai leidžia ypač tikslai įvertinti endometriozės židinius ir nustatyti jų išplitimą į gretimus audinius.

Diagnozuojant endometrioidines cistas, tyrimo jautrumas siekia 90 proc., specifiškumas – 98 proc., o bendras tikslumas – 96 proc.

MRT praktinis pritaikomumas ginekologijoje:

  • Onkologija:

    • Gimdos kaklelio naviko vietinis išplitimas;

    • Gimtos kūno naviko vietinis išplitimas (miometriumo invazija);

    • Makšties navikai

  • Atskirti gimdos anatominę priklausomybę;

  • Gimdos kaklelio ir endometriumo naviko vietinio išplitimo įvertinimas;

  • Daugybinės miomos (planuojant ir po embolizacijos, planuojant chirurginį gydymą

  • Kompleksinių anomalijų įvertinimui (pvz., anatominiai apsigimimai: dviragė gimda ir pan);

  • Kompleksinių neaiškių kiaušidžių darinių įvertinimui (pvz., kiaušidžių cistų diferencinė diagnostika: dermoidas, endometrioidinė ir kt.);

  • Chroninis dubens skausmas (endometriozė), adenomiozės patikslinimas.

MRT tyrimą dėl įtariamos endometriozės gali paskirti gydytojas ginekologas.

Paslaugos