Eritrocitų nusėdimo greitis


Eritrocitų nusėdimo greitis (ENG), panašiai kaip ir C reaktyvinis baltymas (CRB), atspindi ūminės uždegimo fazės atsako intensyvumą. ENG yra bendras hematologinis tyrimas, padedantis nustatyti arba stebėti uždegiminio proceso eigą organizme.

Šis rodiklis nėra specifinis vienai ligai – ENG padidėjimas gali būti susijęs su autoimuninėmis būklėmis, infekcijomis ar vėžiniais susirgimais. Dėl to ENG paprastai atliekamas kartu su kitais tyrimais, siekiant tiksliau įvertinti uždegiminio proceso aktyvumą ir nustatyti jo kilmę.

Eritrocitų nusėdimo greičio (ENG) pokyčiai vystosi lėčiau nei C reaktyvinio baltymo (CRB). ENG gali išlikti padidėjęs kelias savaites net ir po to, kai klinikiniai rodikliai normalizuojasi.

ENG rodiklis didėja, kai plazmoje padaugėja fibrinogeno ir globulinų. Tačiau ENG gali padidėti ir nesant uždegimo, pavyzdžiui, nėštumo metu, sergant anemija, esant eritrocitų morfologijos pokyčiams ar hipercholesterolemijai.

Eritrocitų nusėdimo greitis

Eritrocitų nusėdimo greitis – tai tyrimas, kurio metu stebima, per kiek laiko raudonieji kraujo kūneliai (eritrocitai) nusėda mėgintuvėlio dugne. Šį procesą lemia kraujyje esančių baltymų kiekis. Uždegiminio proceso metu ląstelėse suaktyvėja ūmios fazės baltymų sintezė. Šie baltymai patenka į kraujo plazmą, kur sąveikauja su eritrocitais, prisijungia prie jų paviršiaus ir skatina eritrocitų agregaciją (jungimąsi tarpusavyje). Dėl to eritrocitai tampa sunkesni, o jų nusėdimo greitis didėja.

Dėl šios priežasties ENG nėra specifinis kurios nors vienos ligos rodiklis. Ūmios fazės baltymams priskiriama apie 30 skirtingų baltymų, kurių sintezė aktyvuojama esant infekcijoms, autoimuninėms ligoms ar vėžiniams susirgimams. ENG padidėjimas rodo aktyvų uždegiminį procesą, tačiau jo priežastys gali būti įvairios. Šių baltymų sintezė vyksta kepenyse ir yra kontroliuojama organizmo reakcijos į audinių pažeidimus.

ENG sumažėjimas

ENG sumažėjimas siejamas su „mažinančiais veiksniais“, kurie gali atsirasti dėl tam tikrų individualių sąlygų arba patologinių būklių, tokių kaip policitemija, hemoglobinopatijos, reguliaraus alkoholio vartojimo ar intensyvaus fizinio aktyvumo. Vertinant ENG, būtina atsižvelgti į šiuos veiksnius, jei jie yra nustatyti.

ENG padidėjimas

ENG padidėjimas dažnai siejamas su anemija, artritu, infekcijomis (tiek virusinėmis, tiek bakterinėmis), inkstų ligomis, vilklige, įvairiais onkologiniais susirgimais, reumatoidiniu artritu, tiroiditu ir kitomis autoimuninėmis būklėmis.

Centrai, teikiantys Eritrocitų nusėdimo greitis paslaugą