C reaktyvinis baltymas (CRB)
C reaktyvinis baltymas (CRB) – vienas jautriausių uždegimo aktyvumo rodiklių. CRB yra kraujo plazmos γ frakcijos baltymas, sintetinamas kepenyse. Jis priklauso „ūmios uždegimo fazės“ baltymų grupei ir yra funkciškai panašus į imunoglobuliną G, tačiau CRB nėra antigenui specifiškas. „Ūmios uždegimo fazės“ reakciją gali sukelti infekcija, audinių griuvimas, piktybinių navikų augimas ar imunologinė patologija.
CRB svarbiausi egzogeniniai substratai yra bakterijos, grybai ir parazitai, kuriuos šis baltymas inaktyvina. Tačiau CRB kiekis ne visuomet reikšmingai padidėja dėl virusinių ar spirochetinių infekcijų, todėl labai didelė CRB koncentracija (nesant traumos) dažniausiai rodo bakterinę infekciją.
Sveikų žmonių kraujo plazmoje CRB koncentracija yra labai maža – ≤5 mg/l. Eritrocitų nusėdimo greitis (ENG) taip pat naudojamas kaip uždegimo rodiklis, tačiau jis priklauso nuo eritrocitų skaičiaus ir morfologijos. ENG padidėjimas susijęs su fibrinogeno ar globulinų koncentracijos padidėjimu plazmoje. ENG yra mažiau specifinis nei CRB ir gali būti naudingas vertinant būkles, kuriose susilpnėjęs ūminės reakcijos atsakas, pavyzdžiui, paraproteinemijose.
CRB yra laikomas tikslesniu ir jautresniu uždegimo rodikliu nei ENG ar leukocitozė. Leukocitų skaičius gali kisti ne tik dėl uždegimo, bet ir dėl kitų priežasčių, tokių kaip dishormoninės būklės ar anemijos. CRB koncentracija yra svarbus rodiklis vertinant ligų, tokių kaip reumatoidinis artritas, sisteminė raudonoji vilkligė, vaskulitai ir miokardo infarktas, klinikinę eigą.
Esant miokardo infarktui, CRB lygis pradeda kilti prieš kelias valandas iki krūtinės skausmų pradžios, maksimumą pasiekia 3–4 dieną ir normalizuojasi po 7–10 dienų. Jei po miokardo infarkto CRB lygis išlieka padidėjęs, tai rodo blogą prognozę ir galimas komplikacijas. CRB taip pat padidėja sergant metastazuojančiais nekroziniais navikais bei yra svarbus reumatinių, infekcinių ir jungiamojo audinio ligų žymuo. CRB pokyčiai atsiranda per 5–10 valandų nuo ūmaus uždegimo pradžios, o jo koncentracija gali padidėti šimtus kartų. Rimstant uždegimui, CRB reikšmė greitai mažėja. Tai skiriasi nuo ENG, kuris, pasibaigus uždegimui, gali išlikti pakilęs dar kelias savaites.
Didelio jautrumo CRB (hs-CRB) yra ypatingai jautrus CRB tyrimo metodas, galintis nustatyti labai mažas CRB koncentracijas kraujyje (mažesnes nei 5 mg/l). Šis tyrimas leidžia aptikti net nedidelius uždegimo požymius ir yra naudingas specifinėse situacijose, kai tradicinio CRB tyrimo jautrumo nepakanka.
Širdies ir kraujagyslių ligų rizikos įvertinimas:
Hs-CRB padidėjimas (net jei jis yra nedidelis) susijęs su padidėjusia miokardo infarkto, insulto ir periferinių kraujagyslių ligų rizika.
Tyrimas naudojamas pacientams, kuriems nėra akivaizdžių uždegimo požymių, tačiau įtariama širdies ligų rizika.
Mažo laipsnio uždegimo nustatymas:
Hs-CRB leidžia diagnozuoti žemo intensyvumo uždegimą, kuris gali būti susijęs su lėtinėmis ligomis, pvz., ateroskleroze, cukriniu diabetu ar metaboliniu sindromu.
C reaktyvinis baltymas (CRB) naudojamas ūmiam uždegimui diagnozuoti, pavyzdžiui, esant bakterinei infekcijai, reumatiniams susirgimams ar po miokardo infarkto. Pokyčiai atsiranda 5–10 valandų po uždegimo pradžios, reikšmės gali padidėti iki kelių šimtų mg/l.
Tuo tarpu didelio jautrumo CRB tinka lėtinėms ligoms ir širdies ligų rizikai įvertinti.