Folikulus stimuliuojantis hormonas
Folikulus stimuliuojantis hormonas (FSH) yra vienas pagrindinių hormonų, reguliuojančių reprodukcinę funkciją tiek moterims, tiek vyrams.
Moterų organizme FSH skatina folikulų augimą ir brendimą kiaušidėse bei stimuliuoja estrogenų, ypač estradiolio, gamybą. FSH koncentracija kraujyje ciklo viduryje šiek tiek pakyla, tačiau šis pikas yra trumpesnis ir mažiau ryškus nei liuteinizuojančio hormono (LH), kuris inicijuoja ovuliaciją.
Vyrų organizme FSH yra būtinas spermatogenezės procesui – jis stimuliuoja spermatozoidų brendimą ir jų išskyrimą. FSH sekreciją reguliuoja pogumburio išskiriami hormonai, taip pat šį procesą veikia steroidiniai hormonai, kurie formuoja grįžtamojo ryšio mechanizmą.
FSH Funkcija organizme ir svarba
FSH tyrimai yra svarbūs vertinant lytinių liaukų funkciją (kiaušidžių ar sėklidžių) ir diferencijuojant pirminį lytinių liaukų nepakankamumą nuo antrinio, kuris gali būti susijęs su hipofizės ar pogumburio sutrikimais. Pirminio lytinių liaukų nepakankamumo atveju FSH koncentracija kraujyje dažnai būna padidėjusi, nes organizmas stengiasi kompensuoti sumažėjusią gonadų funkciją.
FSH yra ypač svarbus stebint kiaušidžių funkciją ankstyvose mėnesinių ciklo fazėse (folikulinėje stadijoje), taip pat menopauzės metu. Menopauzės laikotarpiu, mažėjant estradiolio gamybai, FSH koncentracija kraujyje reikšmingai padidėja. FSH tyrimai taip pat yra naudingi vertinant nevaisingumo priežastis ir lytinę brandą tiek moterims, tiek vyrams.
Rekomenduojama FSH tyrimą atlikti 3–5 ciklo dienomis kartu su LH tyrimu, nes šių hormonų santykis padeda tiksliau įvertinti kiaušidžių rezervą ir nustatyti galimas reprodukcinės funkcijos problemas. Toks kompleksinis požiūris į hormonų analizę padeda nustatyti tikslią diagnozę ir tinkamai pasirinkti gydymą.
Svarbu: Daugiausia informacijos gaunama, kai FSH tyrimas atliekamas 3–5 ciklo dieną.