Reumatinės ligos – kada derėtų kreiptis į gydytojus? - Affidea Lietuva

August 30, 2022

Reumatinės ligos – kada derėtų kreiptis į gydytojus?

Sąnarių skausmai – pirmieji simptomai, dėl kurių žmonės dažniausiai kreipiasi į medikus. Vis dėlto, iš pažiūros nedidelis skausmas gali slėpti tokią rimtą ligą kaip reumatoidinis artritas. Reumatologija – mokslo ir medicinos sritis, nagrinėjanti įvairias skeleto, raumenų ir sistemines autoimunines jungiamojo audinio ligas. Apie reumatines ligas, jų simptomus ir gydymą portalui manodaktaras.lt pasakoja „Affidea klinikos“ gydytoja reumatologė Paulina Žilinskaitė.

 

Reumatinės ligos yra priskiriamos autoimuninių ligų grupei. Kokios yra tos ligos, dėl kurių pacientams tenka kreiptis į reumatologus?

Šios srities didžiąją dalį sudaro autoimuninės ligos, tokios kaip reumatoidinis artritas, psoriazinis artritas, ankilozuojantis spondilitas, sisteminė raudonoji vilkligė, miozitai bei kt. Dalį ligų sudaro ir medžiagų apykaitos ligos, tokios kaip kristalinės artropatijos, podagra ar osteoporozė, taip pat dažnai nustatomos su fiziniu krūviu ar per dideliu krūviu susijusios ligos, kaip tendinitai, bursitai ar kitos.

Ar tai dažnai pasitaikančios sveikatos problemos?

Autoimuninės ligos pakankamai retos. Reumatoidiniu artritu dažniausiai serga 1-2 proc. populiacijos, psoriazinis artritas nustatomas 4-30 proc. odos psoriaze sergančiųjų populiacijoje arba iki 1 proc. bendros populiacijos, o podagra nustatoma apie 3 proc. suaugusiųjų populiacijos.

Kokie simptomai išduoda, kad jau reikia kreiptis pas specialistą?

Reumatologijos sritis apima daug simptomų, dažniausiai tai yra sąnarių, raumenų skausmas, sąstingis, sąnarių sutinimas, suprastėjęs mobilumas, gali lydėti nedidelis pakarščiavimas, pabėrimas ar daugelis kitų simptomų.

Ar reumatinėmis ligomis vienodai serga ir vyrai, ir moterys?

Ne visai, osteoporozė, reumatoidinis artritas dažniau nustatomas moterims, o vyrams būdingesnė podagra, ankilozinis spondilioartritas. Tačiau su kiekvienu nauju pacientu reikia permąstyti apie visas reumatologines ligas.

Ar serga ir vaikai?

Taip, iki 18 m. amžiaus juos tiria ir gydo vaikų reumatologai, nuo 18 m. šį darbą perima suaugusiųjų reumatologai.

Kokios reumatinių ligų priežastys?

Priežasčių yra begalė, tai tam tikras genetinis polinkis, etninė grupė, aplinkos veiksniai, persirgtos virusinės ar bakterinės infekcijos, darbo pobūdis, patirtos traumos, gretutiniai susirgimai, kaip onkologinės ar vidaus organų ligos. Yra ir kitų priežasčių, o kartais priežastis nenustatoma.

Koks yra gydymas? Ar reumatinės ligos yra išgydomos?

Gydymas apima kompleksinį požiūrį į pacientą. Priklausomai nuo nustatyto susirgimo, galima skirti nemedikamentinį gydymą, tai būtų: fizioterapinės procedūros, kineziterapija, rekomenduotina vengti tam tikrų rizikos veiksnių. Esant reikalui, skiriamas medikamentinis gydymas, atsižvelgiant į paciento gretutines ligas, o kartais reikia ir kolegų pagalbos, nukreipiant pacientą pas gydytoją chirurgą ar gydytoją ortopedą-traumatologą. Didžioji dalis ligų neišgydoma, bet sustabdoma.

Ar įmanoma sumažinti tokių ligų riziką?

Jei būtų kalba apie podagros prevenciją, tai kartais pacientams užtenka patarti laikytis mažai purinų turinčios mitybos dietos: mažiau vartoti šių produktų: žvėrienas, kepenėlių, inkstų, ankštinių daržovių. Taip pat mažiau valgyti žuvies ir jūros gėrybių: tuno, vėžių, upėtakių, atsisakyti alkoholio: alaus, raudono vyno. Kalbant apie sistemines jungiamojo audinio ligas, artritus, tai, deja, bet veiksniai nėra nuo mūsų priklausomi.

 

Registracija pas Panevėžio Affidea klinikos gydytoją reumatologę Paulina Žilinskaitę:

Registruotis tel.: 1811