Gimdos kaklelio tyrimai - Affidea Lietuva

Vėžiniai susirgimai kasmet nusineša daugybę gyvybių ir tik ankstyva diagnostika suteikia galimybę taikyti efektyvų gydymą. Gimdos kaklelio vėžio tyrimai yra itin rekomenduojami visoms moterims, nes tai vienintelis būdas anksti nustatyti pakitimus. Reguliarus patikrinimas gali dovanoti gyvybę, nes ikivėžiniai pakitimai gimdos kaklelyje yra sėkmingai gydomi, ląstelės netampa vėžinėmis ir neišplinta organizme. Taigi, galima sakyti, kad gimdos kaklelio vėžys yra išgydomas tik reguliariai tikrinantis ir laiku pastebėjus pakitimus.

Kas yra gimdos kaklelio vėžys?

Gimdos kaklelio vėžys formuojasi pradėjus nekontroliuojamai daugintis pakitusioms ląstelėms. Jos taip pat gali išplisti į aplinkinius audinius ir organus. Ląstelės gimdos kaklelio gleivinėje pirmiausiai tampa atipinės – jos dar nėra vėžinės ir gali išnykti savaime arba vystytis toliau. Kartais toks procesas užtrunka net iki 20 metų, tada susergama vėžiu.

Dėl specifinės gimdos kaklelio vėžio eigos, labai svarbu laiku užkirsti kelią ligai. Geriausia prevencija yra reguliariai atliekami gimdos kaklelio vėžio tyrimai, kurie leidžia anksti diagnozuoti ląstelių pakitimus. Ikivėžiniai pakitimai yra sėkmingai gydomi užkertant kelią išsivystyti vėžiui.

Kaip gydomas gimdos kaklelio vėžys?

Kartais pakitusios ląstelės gimdos kaklelyje išnyksta savaime, tačiau jei citopatologinio makšties ir gimdos kaklelio tepinėlio (PAP) tyrimo metu gali būti nustatomi pakitimai. Tai pirmasis tyrimas, kurio rezultatams patikslinti gydytojai gali skirti papildomus tyrimus. Jei nustatomi ryškūs pakitimai, taikomas gydymas – tokias pakitusias ikivėžines ląsteles reikia kuo skubiau pašalinti.

Gydymui gali būti taikomi įvairūs metodai: krioterapija, lazeris, elektros kilpa, kūginė biopsija. Gydymo procesas nėra itin sudėtingas, tačiau jis galimas tik tada, kai ląstelių pakitimai pastebimi laiku. Ankstyvos diagnostikos galimybę suteikia gimdos kaklelio vėžio tyrimai.

O laiku nepastebėjus pakitusių ląstelių ir jų nepašalinus, jos galiausiai tampa vėžinėmis, dauginasi ir formuoja darinius, navikus, plečiasi į aplinkinius audinius ir vidaus organus. Tokiais atvejais pagal nustatytą paciento būklę yra taikomas onkologinis gydymas. Laiku neatlikti gimdos kaklelio vėžio tyrimai gali kainuoti ne tik sveikatą, bet ir gyvybę.

Kada rekomenduojama atlikti gimdos kaklelio tyrimą?

Tyrimą reguliariai atlikti rekomenduojama visoms moterims nuo 21 metų amžiaus. Taip pat reikėtų atsižvelgti į rizikos veiksnius: ankstyvus lytinius santykius (iki 20 m. amžiaus), didelį lytinių partnerių skaičių, lytiniu keliu plintančias ligas, nesubalansuotą mitybą ir nusilpusį imunitetą, žalingus įpročius – rūkymą ir alkoholio vartojimą.

Gimdos kaklelio vėžio tyrimai turėtų būti atliekami bent kas kelis metus ar dažniau – tai leidžia anksti pastebėti ląstelių pakitimus. Gimdos kaklelio vėžys gali sukelti tokius simptomus kaip kraujavimas tarp menstruacijų, po ginekologinės apžiūros ar lytinių santykių, tačiau šie simptomai pastebimi tik tada, kai ląstelės gimdos kaklelio gleivinėje jau yra tapusios vėžinėmis. Pirminių ląstelių pakitimų pajusti neįmanoma, nes jie nesukelia jokių simptomų – vienintelis būdas diagnozuoti pokyčius yra ginekologinė apžiūra, PAP tyrimas, dubens apžiūra, ŽPV genotipų nustatymas, kolposkopija ar biopsija. Vis dėlto PAP tyrimas yra vienas paprasčiausių, o jo rezultatai parodo, ar reikalingas išsamesnis tyrimas.

Kokia gimdos kaklelio tyrimo nauda?

Gimdos kaklelio vėžio tyrimai leidžia nustatyti ankstyvus ląstelių pakitimus ir pašalinti tokias ląsteles. Taip užkertamas kelias vėžiniams susirgimams, gydymas yra efektyvus ir beveik neskausmingas. Gimdos kaklelio vėžio tyrimai yra puiki prevencinė priemonė, o taip pat ankstyvos diagnostikos metodas, leidžiantis nustatyti ląstelių pakitimus.

Net ir nustačius ryškius ląstelių pakitimus ir gydytojui priėmus sprendimą tokias ląsteles pašalinti, gydymas yra greitas ir efektyvus, pacientės greitai gali grįžti į įprastą gyvenimo ritmą. Laiku neatlikus tyrimų ir nepastebėjus ląstelių pokyčių, gresia vėžiniai susirgimai, kurių gydymas yra ilgas, sudėtingas ir ne visada užtikrina gerus rezultatus.

Reikia pastebėti, kad ŽPV gali sukelti gimdos kaklelio vėžį, o skiepai nuo ŽPV sumažina tikimybę susirgti šia liga. Vis dėlto skiepai nuo ŽPV tik sumažina riziką, todėl net ir pasiskiepijusioms pacientėms rekomenduojama ne rečiau kaip kas trejus metus atlikti PAP testą.

Kas padeda nustatyti ikivėžinius gimdos kaklelio pokyčius ?

Vienas populiariausių būdų nustatyti ikivėžinius ląstelių, esančių gimdos kaklelio gleivinėje, pokyčius yra vadinamasis PAP tyrimas. Šis tyrimas nėra brangus ar skausmingas, todėl jo tikrai neverta bijoti. Rekomenduojama PAP tyrimą atlikti reguliariai, kas kelis metus arba dažniau.

Taip pat mūsų klinikoje siūloma ir išsami gimdos kaklelio vėžio ištyrimo programa, į kurią įtrauktas PAP tyrimas, ginekologinė apžiūra, ŽPV genotipų nustatymas su aukštos rizikos genotipų atranka ir kt. Ši programa suteikia išsamius duomenis apie organizmo būklę ir leidžia nustatyti gimdos kaklelio vėžio grėsmę. Ji itin rekomenduojama padidintos rizikos grupėse esančioms pacientėms.

Ar gimdos kaklelio vėžio tyrimui reikalingas siuntimas?

Gimdos kaklelio vėžio tyrimai yra atliekami ir be siuntimo, jiems galite registruotis internetu, pasinaudodami mūsų klinikos svetainėje esančia rezervacijos sistema. Ginekologinės apžiūros metu gydytojas gali rekomenduoti atlikti konkrečius tyrimus arba visą gimdos kaklelio priešvėžinę ištyrimo programą. Jei dvejojate, kokį tyrimą pasirinkti, pasitarkite su savo gydytoju, tačiau jei nėra juntami jokie simptomai, dažniausiai rekomenduojama atlikti PAP tyrimą.

Kaip atliekamas gimdos kaklelio tyrimas?

PAP tyrimas yra greitas ir neskausmingas. Gydytojas, naudodamas specialų instrumentą, švelniai paima mėginį nuo gimdos kaklelio paviršiaus. Mėginys yra siunčiamas į laboratoriją, kur tiriamas mikroskopiniu būdu – nustatoma ar nėra ląstelių pakitimų. Tyrimas primena įprastą ginekologinę apžiūrą, todėl žinant kaip atliekamas tepinėlio paėmimas, tikrai nėra ko baimintis.

Svarbu žinoti, kad tokie gimdos kaklelio vėžio tyrimai kaip PAP reikalauja tam tikro pasiruošimo. Visų pirma, rekomenduojama tyrimo laiką planuoti praėjus maždaug dviems savaitėms po mėnesinių (skaičiuojant nuo pirmosios jų dienos). Dvi paras prieš tyrimą rekomenduojama nenaudoti tamponų, intravagininių preparatų, vengti lytinių santykių ir nenaudoti kosmetinių intymiosios higienos priemonių.

Kada gaunami tyrimo rezultatai?

Gimdos kaklelio vėžio tyrimai mūsų klinikoje atliekami greitai ir patogiai. Tyrimams taikoma išankstinė registracija, todėl pacientai išvengia eilių ir gali greičiau gauti reikalingų tyrimų atsakymus. Gimdos kaklelio vėžio tyrimų atsakymai yra pateikiami per kelias dienas, pacienčių patogumui juos laboratorija išsiunčia nurodytu elektroniniu paštu.

Ar tyrimas mokamas?

Mūsų klinikoje gimdos kaklelio vėžio tyrimai yra mokami. Tikslias jų kainas rasite šioje svetainėje, pasirinkę kainų skiltį ir padalinį, kuriame planuojate apsilankyti. PAP testo kaina siekia keliolika eurų, o su lojalumo kortele, kurią galite įsigyti visose mūsų klinikose, taikomos nuolaidos. Išsamiam ištyrimui rekomenduojame rinktis gimdos kaklelio priešvėžinę ištyrimo programą, į kurią įeina keletas svarbiausių tyrimų, kurie užtikrina tiksliausius ir išsamiausius rezultatus ieškant ankstyvų ląstelių pakitimų.

Ar reikia registruotis prieš tyrimus?

Gimdos kaklelio tyrimai klinikose yra atliekami pagal išankstinę registraciją. Užsiregistruoti galite mūsų interneto svetainėje arba paskambinę telefonu. Registracijos metu turėsite pasirinkti artimiausia mūsų klinikų tinklo padalinį, nurodyti pageidaujamą tyrimą ir suteikti reikalingus asmens duomenis. Registracija yra greita, patogi ir paprasta.

 

Registruotis tel.: 1811