Lytiškai plintančių infekcijų tyrimai
Remianti PSO duomenimis, pasaulyje kasdien užsikrečiama daugiau nei 1 mln. išgydomų lytiškai plintančių infekcijų atvejų. 2020 m. nustatyta 374 mln. pirminės infekcijos atvejų, iš kurių populiariasuios: Tricomonas vaginalis (156 mln.), Chlamydia trachomatis (129 mln.), Neisseria Gonorrhoea (82 mln.) ir Treponema Pallidum (sifilis) (7,1 mln.). Šiuo metu žinoma daugiau 20 pagrindinių, skirtingų rūšių patogeninių virusų ir bakterijų, plintančių lytiniu keliu. Norint užkirsti kelią ligai ir komplikacijoms, svarbu laiku diagnozuoti LPI sukėlėją.
Šiandien plačiausiai taikomas molekulinės diagnostikos PGR (polimerazės grandininės reakcijos) tyrimo metodas leidžia greitai ir tiksliai nustatyti infekciją pačioje jos pradžioje, praėjus vos kelioms dienoms nuo užsikrėtimo.
Metodo esmė – viruso ar bakterijos DNR fragmentas pagausinamas kelis milijonus kartų, kad taptų aptinkamas tyrimo metodo aptikimo ribose. Kompiuterinių programų pagalba tyrimo rezultatas vizualizuojamas, interpretuojamas laboratorijos personalo ir gali būti saugomas neribotą laiką. PGR yra kokybinis tyrimo metodas, kurio atsakymas pateikiamas “RASTA” arba “NERASTA” tiriamo patogeno DNR. PGR tyrimas nurodo tik ar tiriamajame ėminyje patogeno DNR atpikta, bet negali įvertinti ar patogenas gyvybingas ir ar sukelia infekciją - šiuos aspektus turėtų įverttinti gydytojas remdamasis paciento anamneze. Kontrolinį tyrimą rekomenduojama atlikti praėjus 4–5 savaitėms po gydymo.
Daugelis LPI sukeliančių mikroorganizmų sukelia labai silpną organizmo imuninį atsaką, todėl serologiniai antikūnų nustatymo metodai iš kraujo yra mažai informatyvūs. Taip pat didžioji dalis LPI sukeliančių mikroorganizmų neauga įprastose mikrobiologinėse terpėse. Mūsų laboratorijoje PGR metodu nustatoma 17 lytiniu/ galimai lytiniu keliu plintančių bakterijų ir virusų.