4 būdai, kaip padėti miokardo infarkto ištiktam žmogui - Affidea Lietuva

May 5, 2022

4 būdai, kaip padėti miokardo infarkto ištiktam žmogui

Kai žmogų ištinka staigi mirtis, neretai to priežastis būna miokardo infarktas, kitaip tariant, širdies smūgis. Tai negrįžtamas širdies raumens dalių pažeidimas ir žuvimas, kuris atsiranda dėl širdies kraujotakos pakitimų. Kaip portalui manodaktaras.lt sakė kardiologė med. doc. dr. Eugenija Audronė Statkevičienė, dažnai tai yra daugelį metų trunkančio proceso rezultatas. Kaip atpažinti ir laiku padėti infarkto ištiktam žmogui?

Širdies ir kraujagyslių ligos, iš kurių dažniausia yra išeminė širdies liga (IŠL), daugelyje ekonomiškai išsivysčiusių šalių, tarp jų ir Lietuvoje, yra pagrindinė vidutinio ir vyresnio, o šiuo metu ir jauno amžiaus žmonių neįgalumo bei mirties priežastis, sudaranti daugiau nei 50 proc. visų mirčių (1990 m. – 57,9 proc., 2002 m. – 54,4 proc.)

Pasak Kauno „Affidea” kardiologės dr. Eugenijos Audronės Statkevičienės,  2020 m. Lietuvos gyventojų mirtingumas nuo IŠL ligos buvo vienas didžiausių Europoje. Nepaisant moderniausių diagnostikos ir gydymo priemonių, deja, šis rodiklis nemažėja.

Kokie yra širdies ligų rizikos veiksniai?

  • negydomas padidėjęs arterinis kraujo spaudimas,
  • padidėjęs cholesterolio kiekis kraujyje, rūkymas,
  • mažas fizinis aktyvumas,
  • dažnos stresinės situacijos,
  • gretutinės ligos, ypač cukrinis diabetas.

Kaip atpažinti miokardo infarktą?

Tipiniai miokardo infarkto simptomai – stiprus, plešiantis skausmas, spaudimas už krūtinkaulio, kuris trunka daugiau nei 20 minučių, skausmas plinta į viršų, krūtinę, rankas (ypač kairiąją), apatinį žandikaulį.

Ligonį išpila šaltas prakaitas, ima trūkti oro, gali pykinti, žmogus vemia, išblykšta, kankina mirties baimė.

Kaip gali padėti šalia esantys žmonės?

Kai žmogui atsiranda minėtas nemalonus jutimas už krūtinkaulio, trunkantis daugiau nei 20 min., reikia kuo skubiau kviesti greitąją medicinos pagalbą. Kuo mažiau laiko bus praėję nuo skausmų pradžios, tuo didesnė tikimybė suvaldyti vainikines arterijas užkimšusį krešulį ir išsaugoti mažiau pakenktą širdies raumenį.

Atsiradus simptomams patariama:

  • Sučiulpti nitroglicerino tabletę ar purkšti jo aerozolio po liežuviu tris kartus darant 5 min. pertrauką.
  • Sukramtyti ir nuryti aspirino tabletę, pastarasis padeda krešulio tirpinimo procesą.
  • Nedelsiant kviesti greitąją medicinos pagalbą, kuri ligonį veža į ligoninę, prieš tai gydytojas suleidžia nuskausminamųjų vaistų.
  • Skausmui malšinti – nuskausminamieji vaistai.
  • Skubi pagalba gali išgelbėti pacientą nuo galimos staigios mirties, ištinkančios žmogų, sutrikus širdies ritmui miokardo infarkto metu. Jei greitostios pagalbos dar nėra, o pacientas prarandą sąmonę, neapčiuopiamas pulsas, nepasimeskite, o pradėkite pacientą gaivinti namuose, jeigu ir nesate medikai.

Ar infarktas gali pasikartoti? Kaip žmogus gali sau padėti?

Taip, ši liga turi tendenciją kartotis, todėl po persirgto miokardo infarkto privaloma imtis priemonių, užtikrinančių ilgalaikį kokybišką paciento gyvenimą bei IŠL profilaktiką.

Išsivysčius naujoms technologijoms miokardo infarktui gydyti, apie 80–90 proc. darbingo amžiaus žmonių gali grįžti į darbą, praėjus dviems ar trims mėnesiams po priepuolio. Tačiau pacientas privalo suprasti, kad prasideda jo nuolatinė draugystė su gydytojais kardiologais.

Norint išvengti ligos pasikartojimo, reikia mokytis gyventi kitaip, dirbti tiek, kiek leidžia jėgos. Taip pat reikia kontroliuoti rizikos veiksnius bei naudoti vaistus, neleidžiančius susidaryti naujam krešuliui: kraujo krešėjimą mažinančius vaistus, širdies ritmą kontroliuojančius, saugančius nuo širdies raumens pertempimo ir pervargimo. Patarčiau visada turėti nitroglicerino, jei skausmai atsinaujintų.

 

Registracija pas gydytoją kardiologę med. doc. dr. Eugeniją Audronę Statkevičienę:

Registruotis tel.: 1811