Tyrimai sportuojantiems - Affidea Lietuva

Sportas padeda jaustis geriau, išlaikyti gerą nuotaiką ir energingumą. Vis dėlto mūsų organizmui sportas reiškia tam tikrus pokyčius, kurie gali lemti medžiagų disbalansą ar sukelti kitus pakitimus. Norint pasiekti puikių sportinių rezultatų nealinant sveikatos, reikia subalansuoti tiek mitybą, tiek treniruočių ir poilsio režimus, o geriausias būdas tai padaryti – tyrimai sportuojantiems.

Kodėl sportuojantiems svarbu atlikti profilaktiškai tyrimus?

Tyrimus, skirtus sportuojantiems, sudaro įvairūs testai, kurių metu tikrinami skirtingi rodikliai. Pagal juos nustatoma, kokių medžiagų organizmui trūksta, koks treniruočių ir poilsio režimas yra efektyviausias. Sportuoti rekomenduojama visiems, siekiantiems palaikyti aktyvumą ir gerą savijautą, tačiau pasiekti šių tikslų padeda tik subalansuota sporto programa. Dėl šios priežasties tiek pradedantiems sportuoti, tiek jau aktyviai sportuojantiems rekomenduojama atlikti tyrimus.

Tyrimai sportuojantiems padeda išvengti raumenų patempimo, širdies perkrovos, palaikyti tinkamą vitaminų ir mikroelementų balansą organizme. Siekdami geresnių rezultatų, daugelis sportininkų naudoja įvairius maisto papildus, tačiau pernelyg didelis jų kiekis gali pakenkti tokiems organams kaip kepenys ar inkstai. Tik gydytojas, remdamasis tyrimų rezultatais gali suteikti pagrįstas rekomendacijas dėl maisto papildų vartojimo sportuojant.

Kokie nemalonūs simptomai dažniausiai pasitaiko sportuojantiems?

Tiek aktyviai sportuojant, tiek pradedant sportuoti ar grįžtant prie sportinės veiklos gali varginti įvairūs simptomai, kurie ne tik trukdo siekti sportinių rezultatų, bet ir kelia nerimą. Tyrimai sportuojantiems yra subalansuoti į pagrindinius rodiklius ir padeda nustatyti simptomų priežastis.

Raumenų skausmas

Daugelis pradedančių sportuoti žmonių, o taip pat ir profesionalūs sportininkai susiduria su raumenų skausmu. Jis gali būti juntamas dėl pervargimo, organizmo patiriamo streso, pernelyg intensyvios treniruočių programos ir kitų veiksnių. Tiksliai nustatyti raumenų skausmo priežastį galima tik remiantis tyrimų rezultatais. Jaučiant raumenų skausmą yra rekomenduojama atlikti rentgenografiją, magnetinio rezonanso ar kompiuterinės tomografijos tyrimą, kuris leis atskleisti šio skausmo kilmę.

Bendras silpnumas

Šį simptomą gali lemti tam tikrų medžiagų ar mikroelementų trūkumas organizme. Deja, nėra kito būdo išsiaiškinti, ko organizmui trūksta – šiuo tikslu atliekami tyrimai sportuojantiems, kurių metu tikrinami tam tikri rodikliai. Norint pasiekti puikių rezultatų ir džiaugtis puikia savijauta, rekomenduojama periodiškai stebėti svarbiausius rodiklius. Sportuojančiam organizmui reikalinga subalansuota mityba, tačiau net jei ir atrodo, kad maitinatės tinkamai, be tyrimų neįmanoma žinoti, ar organizmas pasisavina pakankamai medžiagų.

Mėšlungis

Šis simptomas rodo tam tikrų mikroelementų trūkumą organizme. Į mėšlungį negalima numoti ranka, nes jis stipriai padidina įvairių raumenų traumų riziką sportuojant ir gali sukelti didelį skausmą. Atlikus tyrimą paaiškės, kokių mikroelementų ir vitaminų stinga, tad gydytojas galės rekomenduoti būdą, kaip papildyti jų atsargas.

Troškulys

Intensyviai sportuojant organizmas praranda daug skysčių, tad būtina atkurti jų balansą. Svarbu visų treniruočių metu vartoti pakankamą kiekį vandens, net ir nejaučiant troškulio. Negaudamas pakankamai skysčių organizmas gali dehidratuoti, o tuomet kyla rizika kitoms sveikatos problemoms. Visada pasimėgaukite vandeniu treniruotės metu, net jei tuo metu ir nejaučiate troškulio. O jei troškulys kankina nuolat, gali būti, kad trūksta tam tikrų medžiagų – tai išsiaiškinti padės tyrimai sportuojantiems.

Galūnių tirpimas

Nesvarbu, sportuojate ar ne, galūnių tirpimas yra rimtas signalas. Bendruoju atveju šis simptomas gali būti susijęs su užspaustais nervais, reumatoidiniu artritu, cukriniu diabetu ar net perspėti apie trombus ir artėjantį insultą. Tyrimai sportuojantiems padeda tiksliai nustatyti galūnių tirpimo priežastis ir jo išvengti. Priklausomai nuo nustatytos priežasties, gydytojas patars, kokius pratimus ir treniruočių intensyvumą pasirinkti. Galūnių tirpimas, ypač intensyviai sportuojant, gali pasireikšti dėl tam tikrų vitaminų ar mikroelementų trūkumo, tačiau norint įsitikinti, yra būtina atlikti tyrimus.

Mieguistumas po sporto

Sportuojant ir siekiant rezultatų labai nesunku persistengti. Vis dėlto to daryti nereikėtų, net mieguistumas po treniruotės rodo, kad pernelyg didelis krūvis tenka vidaus organams: širdis, plaučiai, inkstai, kepenys. Ilgainiui tai gali sukelti rimtų sveikatos problemų, kurios ne tik trukdys sportuoti, bet ir turės neigiamą poveikį bendrai savijautai. Dėl šios priežasties būtina subalansuoti treniruočių metu gaunamą krūvį, laikytis darbo ir poilsio režimo.

Neįprastai didelis prakaitavimas

Jei pastebėjote didelį prakaitavimą, gali būti, kad sutriko hormonų balansas. Atlikus tyrimus paaiškės, kodėl organizme yra disbalansas ir kaip jį ištaisyti. Atkreiptinas dėmesys, kad šios problemos nepadės išspręsti joks medikamentinis gydymas ar kosmetinės priemonės – pirmiausia reikia pašalinti šio simptomo priežastį.

Kokie tyrimai rekomenduojami žmonėms, kurie daug sportuoja?

Aktyviai sportuojantiems yra rekomenduojami įvairūs tyrimai, tačiau jų gausoje sudėtinga susigaudyti. Kokius tyrimus atlikti tikslingiausia, gali patarti konsultuojantis gydytojas. O jei norite pasitikrinti profilaktiškai, siūlome rinktis bazinę tyrimų programą – tai tyrimai sportuojantiems, kurie apima pagrindinių rodiklių ištyrimą, informatyvius kraujo, širdies ir kitus tyrimus. Ši programa yra skirta visiems užsiimantiems aktyvia fizine veikla: nuo pradedančiojo mėgėjo iki profesionalaus sportininko.

Savo organizmo stebėjimas padeda ne tik pasiekti geresnių rezultatų, bet ir užtikrinti gerą fizinę organizmo būklę. Tačiau prisiminkite, kad organizme nuolat vyksta pokyčiai, todėl profilaktiniai tyrimai sportuojantiems yra rekomenduojami atlikti periodiškai. Pokyčius gali lemti įvairūs veiksniai, pavyzdžiui, amžius, mitybos pokyčiai, treniruočių intensyvumas, sporto šakos pasirinkimas, traumos ir kt.

Ar galima atlikti tyrimus be siuntimo?

Tyrimai sportuojantiems gali būti atliekami ir be siuntimo, tačiau prieš registruojantis tyrimui visada rekomenduojama pasikonsultuoti su gydytoju. Sportuojantiems yra siūloma didelė tyrimų įvairovė, tačiau neturint medicininių žinių sudėtinga pasirinkti reikalingą tyrimą. Gydytojas įvertinęs bendrą sveikatos būklę ir išklausęs nusiskundimų, rekomenduos, kokius tyrimus atlikti tikslingiausia.

O jei norite sveikatą pasitikrinti profilaktiškai, rekomenduojame rinktis sportuojantiems skirtą tyrimų programą, kuri apima visus svarbiausius rodiklius. Tai išsamių tyrimų rinkinys, kuris suteiks vertingos informacijos ir padės gydytojui įvertinti galimas grėsmes bei suteikti pagrįstas rekomendacijas tolimesnei sportinei veiklai.

Kokia tyrimų nauda?

Sportinė veikla visada yra susijusi su didesne traumų rizika ir tik žinodami savo organizmo silpnąsias vietas jų galite išvengti. Išsamūs tyrimai sportuojantiems leis užtikrinti puikią organizmo būklę, tinkamą mikroelementų ir vitaminų balansą, užkirsti kelią įvairioms traumoms ar vidaus organų pažeidimams.

Ar reikia mokėti už tyrimus?

Tyrimai sportuojantiems yra mokami. Visą informaciją ir tikslias tyrimų kainas rasite mūsų klinikos svetainėje. Kokį tyrimą pasirinkti, patars konsultuojantis gydytojas, o jei norite pasitikrinti sveikatos būklę, geriausias pasirinkimas yra sportuojantiems skirta išsami tyrimų programa.