Gliukozės tyrimas - Affidea Lietuva

Gliukozės tyrimai yra skirti ne tik prevencijai, o ir ligos diagnozei nustatyti. Šie tyrimai yra atliekami naudojant kraujo mėginį, todėl yra neskausmingi ir greiti. O pasitikrinti dėl diabeto tikrai vertėtų – ši liga gali būti daugelio nemalonių simptomų priežastimi, tinkamas gydymas padeda pacientams vėl susigrąžinti gyvenimo kokybę.

Kas yra gliukozės tyrimas?

Vieno iš šio tyrimų tikslų – atpažinti cukrinį diabetą. Ligą, dėl kurios cukraus kiekis kraujyje viršija normą. Tokia būklė susiformuoja tada, kai organizmas pats negali pasigaminti ir efektyviai panaudoti insulino hormono. Šį hormoną gamina specifinės kasoje esančios ląstelės – salelės. Cukrinis diabetas gali būti keleto formų, tačiau labiausiai populiacijoje paplitęs pirmo tipo ir antro tipo diabetas. Taip pat gali būti įvairių retesnių diabeto formų: vadinamasis nėščiųjų diabetas (pasireiškia nėštumo metu), genetinis ir kt.

Kodėl susergama šia liga?

Cukrinis diabetas gali išsivystyti dėl keleto priežasčių. Ligos pradžią lemia nepakankama insulino gamyba organizme. Insulinas gaminamas kasoje, o jos veiklos pokyčius gali lemti įvairios priežastys. Sutrikus insulino apytakai, simptomai pasireiškia ne iš karto – pirmiausiai išsivysto hiperglikemija. Dėl to nereikėtų stebėtis, kaip nustatomas cukrinis diabetas: ši liga dažnai pastebima netyčia.

Profilaktiniai cukrinio diabeto tyrimai yra rekomenduojami į rizikos grupę patenkantiems pacientams, tačiau juos atlieka ne visi. Apie ligą išduoda bendras šlapimo tyrimas, kuriame nustatomas gliukozės kiekis. Jei jis viršija normas, gydytojas rekomenduos atlikti papildomus tyrimus, kurių metu analizuojamas kraujas arba kraujo plazma. Cukrinio diabeto tyrimai yra ne tik prevencinė, bet ir patikima diagnostinė priemonė.

Kas turi didesnę riziką susirgti cukriniu diabetu ir kaip tam gali padėti gliukozės tyrimas?

Cukrinio diabeto rizikos grupei priskiriami vyresni nei 45 metų pacientai, kurie skundžiasi padidėjusiu kraujo spaudimu arba netoleruoja gliukozės. Vis dėlto net ir nepatenkantiems į šią grupę kyla grėsmė susirgti šia klastinga liga. Visų pirma, diabetą gali lemti genetiniai veiksniai – polinkis sirgti yra paveldimas iš vieno arba abiejų tėvų.

Taip pat cukrinio diabeto riziką didina ir išoriniai veiksniai. Tarp jų kaip svarbiausias išskiriamas nutukimas. Tyrimai rodo, kad per didelį KMI turinčių pacientų rizika susirgti cukriniu diabetu yra iki 80 kartų didesnė. Įtakos turi ir tokie veiksniai kaip fizinės veiklos trūkumas, rūkymas, mažas skaidulinių medžiagų vartojimas. Įtakos ligos vystymuisi gali turėti ir prasta motinos mityba nėštumo metu ar mažas naujagimio svoris, nes tai lemia mažesnę vadinamųjų beta ląstelių masę, o jos atsakingos už insulino gamybą.

Kada rekomenduojama atlikti gliukozės tyrimus?

Cukrinio diabeto tyrimai yra rekomenduojami, jei jaučiamas vienas ar keli šiai ligai būdingi simptomai. Tipiniais pirmo tipo diabeto simptomais yra laikomas nuolatinis troškulys, staigus svorio netekimas, dažnas šlapinimasis, nusilpęs regėjimas, energijos stygius, silpnumas, odos, nagų ar gleivinės grybelis, juntamas dilgčiojimas galūnėse.

Antro tipo diabeto simptomai yra mažiau pastebimi ir dėl to klaidingai vertinami. Šiai ligos formai būdingas padidėjęs prakaitavimas, galvos skausmas, gausus valgymas. Simptomai nėra itin specifiniai, todėl antro tipo diabetas dažnai diagnozuojamas vėlai ir atsitiktinai. Geriausia prevencija pajutus simptomus – cukrinio diabeto tyrimai, kurie parodo pokyčius organizme.

Profilaktiniai gliukozės tyrimai yra rekomenduojami visiems pacientams, kurie susiduria su pirmo ar antro tipo diabetui būdingais simptomais. Ankstyva ligos diagnostika leidžia pritaikyti efektyvų gydymą ir pasiekti geresnių rezultatų.

Ką parodo gliukozės tyrimo rezultatai?

Cukrinio diabeto tyrimai parodo, ar viršijamos tam tikrų rodiklių normos. Rezultatai yra patikimi, remiantis gliukozės tyrimais galima ligos diagnostika. Nustatant pirmo ir antro tipo diabetą svarbiausias yra tyrimas, kurio metu tiriama gliukozės koncentracija kraujyje. Jei nustatoma didelė koncentracija, pakanka ir gliukozės tyrimo, tačiau yra tam tikros normos, kai diagnozei reikalingi išsamesni duomenys – tuomet atliekami papildomi tyrimai. Daug laiko sutaupo cukrinio diabeto ištyrimo programa, siūloma mūsų klinikose. Į šią programą įtraukti visi tiksliai diagnozei reikalingi tyrimai.

Kaip gydomas cukrinis diabetas?

Cukrinio diabeto gydymas priklauso nuo jo tipo. Pirmo tipo diabetas gydomas insulino injekcijomis, dažniausiai naudojama insulino pompa. Šis iš išorės gaunamas insulinas organizmui pasitarnauja atnešdamas gliukozę iki ląstelių. Kiek insulino reikia, priklauso nuo įvairių aplinkybių: mitybos, fizinio aktyvumo, streso, emocijų ir kt. Tiek per didelis, tiek per mažas insulino kiekis yra pavojingas sveikatai ar / ir gyvybei, todėl cukrinio diabeto gydymas nėra toks paprastas, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio.

Antro tipo diabetas gydomas insuliną panaudojant cukraus kiekio kraujyje balansui. Dėl to pacientai turi itin prisižiūrėti: subalansuotai maitinantis, sportuoti, atsikratyti viršsvorio. Gali būti skiriami ir vaistai, kurie padeda suvartoti organizmo pagamintą insuliną, kai kuriems pacientams taip pat prireikia insulino injekcijų.

Ar reikia mokėti už gliukozės tyrimus?

Gliukozę tyrimai mūsų klinikoje yra mokami, juos galima atlikti be gydytojo siuntimo, profilaktiškai. Galima rinktis gliukozės tyrimą, tačiau jei jaučiate kelis cukrinio diabeto simptomus, rekomenduojame iš karto rinktis diabeto ištyrimo programą. Taip sutaupysite daugybę laiko, nes iš karto bus atlikti visi tyrimai, jei prireiktų gliukozės kiekio patikslinimo.