Lytiškai plintančių ligų tyrimai - Affidea Lietuva

Kai kam gali atrodyti, jog tokie tyrimai nėra reikalingi visiems, kadangi šių ligų sukėlėjai dažniausiai plinta lytiniu keliu. Tačiau toks mąstymas nėra teisingas, nes lygiai taip pat infekcijos gali būti perduodamos per bendrai naudojamas priemones. Kurių įvairovė pakankamai didelė pradedant nuo dantų šepetėlio ir baigiant skustuvu ar bet kuriuo panašiu daiktu, jeigu juo naudojasi ne vienas asmuo. Tuo labiau, kad kartais šios ligos nešiotojai gali nejausti jokių simptomų ir apie ją net neįtarti. Tačiau ji vis tiek bus platinama ir gali būti perduodama kitiems. Todėl tyrimai yra vienintelis variantas apsaugoti ne tik savo, bet ir kitus bei užkirsti kelią ligos plitimui.

Kokiu būdu galima užsikrėsti lytiniu būdu plintančiomis ligomis?

Tai gana dažnas klausimas, kuris gali kilti ne vienam. Tuo labiau, kad pavadinimas apibūdinantis lytiniu keliu plintančias ligas nėra iki galo teisingas. Kadangi tai tikrai nėra vienintelis būdas kaip galima tiek platinti infekciją, tiek ir ja užsikrėsti. O ir šių ligų yra gana nemaža įvairovė. Šiuo metu skaičiuojama kiek daugiau nei trisdešimt skirtingų sukėlėjų, kurie gali būti tiek virusai, tiek ir bakterijos. Ir nors dažniausiai jie plinta būtent lytinių santykių metu, tačiau galima užsikrėsti ir naudojantis bendromis priemonėmis. Todėl net toks nekaltas daiktas kaip dantų šepetėlis gali būti ligos priežastimi, jeigu juo naudojasi ne vienas žmogus. Dėl šios priežasties nereikėtų manyti, jog tokie susirgimai yra vien tik nesaugių lytinių santykių pasekmė.

Kaip atpažinti pirmuosius ligos simptomus?

Jie gali būti pakankamai skirtingi, tuo labiau, jog yra ne viena lytiniu keliu plintanti liga. Be to, net ir užsikrėtus pirmuosius simptomus galima pajusti ne iš karto, o praėjus kažkiek laiko. Dėl to kartais būna pakankamai sudėtinga juos susieti su kažkokia liga. Taigi, pastebėjus kažkokius neaiškus kūno ženklus arba ilgesnį laiką jaučiant suprastėjusią savijautą, nereikėtų delsti. Kadangi neretai tik gydytojas bei lytiškai plintančių ligų tyrimas gali konstatuoti šiuos susirgimus, ypač, jeigu simptomai nėra labai ryškūs.

Kokias lytiniu keliu plintančias ligas gali parodyti tyrimas?

Vieno bendro tyrimo, kuris galėtų parodyti ir atskleisti visus susirgimus, nėra. Aišku, net ir bendras kraujo tyrimas kai kuriais atvejais gali sufleruoti apie organizme esančia infekciją. Tačiau, norint išsiaiškinti tikslų ligos sukėlėją, reikės atlikti tyrimus, kurie bus specifiniai būtent konkrečiam virusui arba bakterijai. Todėl yra praktiškai visiems dažniausiai sutinkamiems ligos sukėlėjams pritaikyti tyrimai. Todėl tikrai pavyks atrasti ligos priežastį ir tuomet galės būti taikomas tikslingas gydymas.

Ar galima atlikti tyrimus anonimiškai?

Lytiniu keliu plintančios ligos yra siejamos su nesaugiais lytiniais santykiais, nors tai tikrai ne visada bus jų priežastis. Tačiau praktiškai visais atvejais lytiškai plintančių ligų tyrimas bus atliekamas visiškai anonimiškai. Todėl nerimauti dėl to tikrai nereikėtų, tuo labiau, kad atlikti tyrimą galima ir įprastose gydymo įstaigose ir kažkur specialiai vykti tikrai nereikės.

Kokiomis ligomis sergant, pacientai turi teisę gauti medicinines paslaugas, neatskleidžiant savo tapatybės?

Ne jaunesni kaip 16 metų pacientai turi teisę į sveikatos priežiūros paslaugas, neatskleidžiant asmens tapatybės, jei serga šiomis ligomis.

Sifilis
Gonokokinė infekcija
Kitos chlamidijų sukeltos ir lytiškai santykiaujant plintančios ligos
Trichomonozė
Kitos dažniausiai lytiškai santykiaujant plintančios infekcijos, neklasifikuojamos kitaip
Nepatikslintos lytiškai santykiaujant plintančios ligos
Žmogaus imunodeficito viruso liga
Priklausomybės nuo alkoholio ir kitų psichiką veikiančių medžiagų sutrikimo grupės: ūmios intoksikacijos, žalingo vartojimo, priklausomybės sindromo ir abstinencijos būklės
Įpročių ir potraukių sutrikimai
Nuotaikos (afektiniai) sutrikimai: lengvos depresijos epizodas
Nuotaikos (afektiniai) sutrikimai: vidutinio sunkumo depresijos epizodas
Pasikartojantis depresinis sutrikimas, lengvos depresijos epizodas
Pasikartojantis depresinis sutrikimas, vidutinio sunkumo depresijos epizodas
Neuroziniai, stresiniai ir somatoforminiai sutrikimai
Elgesio sindromai, susiję su fiziologiniais sutrikimais ir somatiniais veiksniais
Tikai

Nuoroda šį klausimą reglamentuojantį įstatymą rasite čia.

Ką svarbu žinoti prieš tyrimą?

Kažkaip specialiai tam ruoštis nereikėtų, nebent gydytojas pateikė kažkokias rekomendacijas. Tačiau svarbu žinoti, jog šie tyrimai yra mokami ir jų kaina priklausys nuo konkretaus varianto ir tai, kokia liga yra įtariama. Kadangi jų sukėlėjai gali būt pakankamai įvairūs. Taip pat gavus teigiamą tyrimų rezultatą reikėtų pasirūpinti, jog būtų taikomas atitinkamas gydymas ir infekcija negalėtų plisti toliau.