Inkstų tyrimai - Affidea Lietuva

Vienos iš dažniausiai pasitaikančių ligų yra susijusios su inkstų funkcijos sutrikimais. Dėl to, labai dažnai šalia kraujo tyrimų yra atliekami ir inkstų tyrimai, nes taip galima ne tik tiksliau nustatyti diagnozę, bet ir efektyviau suvaldyti ligos progresą.

Tiriami pagrindiniai inkstų funkcijos tyrimo rodikliai yra šlapalas, kreatininas, šlapimo rūgštis bei cistatinas C. Taip pat inkstų funkcijos sutrikimus galima identifikuoti pagal padidėjusią kalio, natrio bei fosforo koncentraciją, atlikus kraujo tyrimą.

Pats populiariausias ir greičiausias būdas pasitikrinti inkstų funkcijos būklę yra atlikti šlapimo tyrimus, pagal kurių rezultatus yra nustatoma šlapimo takų infekcija ir kepenų sutrikimai. Taip pat efektyvūs ir instrumentiniai tyrimai – echoskopija, biopsija ar kiti tyrimai, padedantys aiškiai įsivertinti šių gyvybiškai svarbių organų struktūrą, sandarą ir laiku atpažinti bei ištirti pakitimus.

 Dėl kokių priežasčių gali sutrikti inkstų veikla?

Inkstai atlieka keletą gyvybiškai svarbių funkcijų: filtruoja kraują, pašalindami toksinus ir kenksmingas medžiagas. Tai savotiškas filtras, per parą praleidžiantis per save 1800 litrų kraujo. Taip pat, inkstai palaiko mūsų organų sistemoms reikalingą šarmų ir rūgščių balansą bei padeda geriau paskirstyti naudingus mikroelementus ir skysčius. Inkstai atlieka ir gamybinę funkciją, gamina hormoną eritropoetiną, atsakingą už kaulų čiulpų aprūpinimą kraujo kūneliais. Jie gamina ir fermentą – reniną, kuris padeda sureguliuoti kraujospūdį. Inkstų dėka yra gaminamas ir aktyvaus vitamino D Ingredientas – kalcitriolis, kuris yra ypač reikalingas kūdikystėje ir vaikystėje, kuomet formuojasi  kaulai ir skeletas.

Inkstų veikla gali sutrikti dėl įvairių priežasčių: antsvorio, sėslaus gyvenimo būdo, nesveikos mitybos, žalingų įpročių, cukrinio diabeto, širdies ir kraujagyslių ligų, aukšto kraujospūdžio, lėtinių ligų ar gausaus medikamentų vartojimo, nusilpusios imuninės sistemos, šlapimo pūslės bei šlapimo takų infekcijų.

Dažnai inkstų funkcijos sutrikimai vystosi labai iš lėto, be jokių ryškių požymių. Tik pasiekus vėlesnę ligos stadiją galima pamatyti inkstų sutrikimams būdingus simptomus.

Kas dažniausiai serga inkstų veiklos ligomis?

Inkstų veiklos ligomis dažniausiai serga tie, kurie genetiškai gali paveldėti inkstų nepakankamumo ligas. Maždaug vienodai inkstų ligomis serga tiek vyrai, tiek moterys. Ypač tie, kurie serga tiek pirmojo, tiek antrojo tipo diabetu, turi šlapimo pūslės problemų ar nusilpusią imuninę sistemą.

Kokie simptomai galėtų rodyti inkstų veiklos sutrikimus?

Esant inkstų sutrikimams, labiausiai pasireiškia tokie simptomai kaip: kojų tinimas, nuovargis, nemiga, apetito stoka, aukštas kraujospūdis, patamsėję paakiai ir kiti požymiai.

Infekcinėmis ligomis, tokiomis kaip ūminis inkstų uždegimas (pielonefritas) dažniau serga moterys. Ši inkstų liga, pasireiškia visai nekaltais peršalimo simptomais ir nugaros skausmu juosmens srityje. Taip pat pakinta šlapimo išvaizda ir kvapas. Tai bakterinės kilmės infekcinis susirgimas, kuris laiku ir tinkamai negydomas gali komplikuotis ir peraugti į inkstų nepakankamumą.

Vienas dažniausiai pasitaikančių inkstų sutrikimų yra inkstų akmenligė. Tai labai klastinga liga, nes ilgai galite nejausti jokių simptomų, tačiau akmenims iš inkstų pajudėjus į šlapimtakius yra jaučiamas didžiulis diskomfortas ir skausmas. Geriausia inkstų akmenligę galima nustatyti, atlikus echoskopiją ar tomografiją, o kai kuriais atvejais daromas ir rentgenologinis tyrimas. Įvertinus akmenligės stadiją ir akmenų dydį bei sudėtį yra paskiriamas gydymas, ir medikamentai, padedantys juos suskaidyti arba ištirpdyti.

Galimi ir tokie ūmūs susirgimai, kurie praktiškai yra besimptomiai. Pavyzdžiui, ūmus inkstų nepakankamumas, kurį gali sukelti dehidratacija, sutrikusi kraujotaka, patirtas stresas, piktnaudžiavimas medikamentais arba apsinuodijimas. Toks inkstų funkcijos sutrikimas yra ypač pavojingas, nes gali sukelti komplikacijų ir sutrikdyti kitas gyvybiškai svarbias organizmo funkcijas. Dėl to, gali kilti rizika, jog išsivystys koma, sutriks širdies veikla, ko pasėkoje gresia mirtis.

Visos šios išvardintos ligos, negydomos laiku tampa lėtinėmis ir gali sukelti inkstų vėžį.

Kaip galima išvengti inkstų ligų, kas gali padėti apsisaugoti?

Išvengti inkstų ligų galima laikantis subalansuotos mitybos ir fizinio aktyvumo dėka. Taip pat be galo svarbus yra tinkamas miego režimas bei darbo ir poilsio balansas. Tam, kad jūsų inkstai būtų sveiki, svarbūs yra ir kiti organai, kuriuose gali kilti infekcijų židiniai, pvz. labai svarbu yra prižiūrėti dantis ir reguliariai atlikti higieną bei susirgus angina ar tonzulitu, stengtis kuo skubiau juos išgydyti lokaliai, nes gana plačiai mūsų naudojami vaistai nuo skausmo ar uždegimo, gali labai stipriai pakenkti inkstų funkcijai. O sergantys lėtinėmis ligomis, turėtų nuolat profilaktiškai tikrintis savo šlapimo ar tyrimų, atliktų iš kraujo mėginio, rodiklius ir atidžiai stebėti savo kraujospūdį.

Inkstų tyrimų kaina

Inkstų tyrimų kaina yra nurodyta skiltyje Kainynai.