Skydliaukės tyrimai - Affidea Lietuva

Sutrikusi skydliaukė sekina visą organizmą. Kartais žmogus nepastebi susirgimo priežasties: sutrinka širdies ritmas, nusilpsta akys, išsausėja oda. Paprastai tokiu atveju ligonis kreipiasi į specialistus: širdies ligų, okulistus, dermatologus. Labai dažnai susirgimų priežastis yra problemos su skydliauke.

Skydliaukė – tai endokrininė liauka, gaminanti jodo turinčius tiroidinius hormonus bei kalcitoniną. Skydliaukė į kraujotaką išskiriamų hormonų dėka įtakoja audinių ląstelių diferenciaciją. Skydliaukės ligų programa gali padėti diagnozuoti skydliaukės patologijas ir padėti suvaldyti dėl hormonų sutrikimo kylančias komplikacijas. Būtini skydliaukės tyrimai. Laboratoriniai skydliaukės tyrimai pirmas, lengviausias ir greičiausias būdas gydytojui įvertinti skydliaukės hormonų pusiausvyrą, galimus pakitimus.

Skydliaukės tyrimų dėka, hormonų sutrikimai greitai pastebimi bei sprendžiami. Susirgimai dažniausiai diagnozuojami atlikus nemažai susijusių tyrimų iš kraujo bei skydliaukės echoskopija. Pirminiam profilaktiniam skydliaukės patikrinimui daugiausiai tiriami hormonai: laisvas tiroksinas, skydliaukę stimuliuojantis hormonas tirotropinas. Šie tyrimai suteikia informaciją apie skydliaukės veiklą.

Simtomai, kurie yra būdingi skydliaukės veiklai

Skydliaukė atsakinga už viso žmogaus organizmo medžiagų apykaitą. Skydliaukės veiklą rekomenduojama pasitikrinti įtariant hormonų perteklių ar trūkumą. Esant labai aktyviai skydliaukės veiklai, skundžiamasi dažnu širdies plakimu ar širdies ritmo sutrikimu, svorio kritimu, jautrumu karščiui, prakaitavimu, nervingumu, nerimu, kartais net padidėjusiu aktyvumu, tačiau laikui bėgant jėgos išsenka, atsiranda raumenų silpnumas, nuovargis. Esant skydliaukės veiklos nepakankamumui, skundžiamasi nuovargiu, svorio augimu, jautrumu šalčiui, sulėtėjusiu mąstymu, odos sausumu, nagų lūžinėjimu, vidurių užkietėjimu. Tai yra tipiniai simptomai, kad su skydliauke yra problemos ir reikia kreiptis į gydytoją.

Sunkiausiai diagnozuojamas skydliaukės uždegimas (tiroiditas), kurio tikroji priežastis nėra aiški. Pacientai skundžiasi labai stipriu skausmu kaklo apačioje, einančiu į apatinį žandikaulį ar ausis, karščiuoja, bendra savijauta bloga, o kakle gali užčiuopti darinį.  Dažniausiai ligos paieškos užtrunka ilgai, tačiau paskyrus tinkamą gydymą savijauta labai greitai pradeda gerėti.

Kaip atsiranda skydliaukės veiklos sutrikimai?

Dažniausiai žmogui skydliaukės veikla sutrinka: nuo stresinių situacijų, nuo jonizuojamosios spinduliuotės poveikio, nuo nepakankamo jodo mityboje. Skydliaukės funkcijos sutrikimai sutrikdo visų žmogaus organizmo sistemų darnų darbą. Sergant skydliaukės autoimuninėmis ligomis yra didesnė rizika sirgti ir kitomis autoimuninėmis ligomis, ypač specifinėmis tam tikriems organams. Kaip ir daugelis ligų, skydliaukės ligos  yra susijusios  su oro, vandens ir maisto užterštumu, toksinais, nesveika mityba, stresu.

Ar reikia profilaktinių skydliaukės tyrimu?

Ilgalaikis stresas, įtemptas darbas, jodo stygius, paveldėti genai – dažnos skydliaukės ligų priežastys. Pajutęs žmogus negalavimus sunerimsta ir tik dažniausiai tada kreipiasi į specialistus. Laiku negydoma skydliaukė kenkia organizmui – kepenų, inkstų, širdies, smegenų, lytinių ir kitų organų  darbui. Būtina žinoti tai, kad dažnai žmogus jaučiasi dar sveikas, o liaukos pokyčiai jau vyksta. Todėl pasaulyje seniai populiarūs ir reikalinga, kad profilaktiškai būtų tiriami hormonai, kurie padeda laiku nustatyti,  dar tik bręstančią ligą.

Kaip pasiruošti skydliaukės tyrimui?

Skydliaukės hormonų norma yra visam žmogaus organizmui svarbus faktorius. Vienas svarbiausių veiksnių, lemiančių tyrimų tikslumą yra pats žmogus. Pasiruošimas laboratoriniams tyrimams. Vykdyti gydytojo nurodymus. Nors vieno nurodymo nesilaikymas yra rizika didele sveikatos kaina. Prieš procedūrą pacientas privalo laikytis nurodymų: nevartoti alkoholio, tabako bei narkotinių medžiagų; apie vartojamus vaistus prieš tyrimą pranešti gydytojui;  būtina vitaminų arba papildų naudojimą nutraukti prieš dvi savaites; nevalgyti, gerti tik vandenį, nes kraujo krešėjimų tyrimai gali būti netikslūs; vengti intensyvaus fizinio krūvio; po rentgenologinių ir ultragarsinių tyrimų, refleksoterapijos bei fizioterapijos procedūrų palaukti bent 12 valandų; informuoti gydytojus apie menstruacinio ciklo dieną;  tyrimą rekomenduojama atlikti ryte; vengti streso.

Skydliaukės disfunkcija  neigiamai veikia moteris nėštumo metu – gali atsiliepti vaisiaus vystymuisi ir likti ligos simptomai gimus kūdikiui. Todėl nėščiai moteriai skiriama T3 ir T4 lygio analizė. Radus ligos simptomų nėštumo metu kartoti tyrimus reikia kas mėnesį.

Kodėl skydliaukės tyrimus geriau atlikti ryte?

Skydliaukės tyrimus geriausiai atlikti ryte. Būtinai pacientas prieš tyrimą turi laikytis visų gydytojo nurodymų. Rytinis kraujas pailsėjus žmogaus organizmui yra patys geriausi ir tiksliausi  skydliaukės padėties rezultatai. Jeigu pacientas skydliaukės tyrimus atlieka vėliau, turi procedūrai būti papildomas pasiruošimas – nevalgius reikia būti 6 – 8 valandos iki tyrimo.

Kodėl neužtenka vieno skydliaukę stimuliuojančio hormono (TTH) tyrimo?

Atlikto tyrimo metu, TTH kiekis gali būti per mažas ar per didelis – rodomas skydliaukės veiklos sutrikimas. Tačiau vien tik stimuliuojančio hormono  tyrimas neatskleidžia, kodėl tirotropino aptinkamas per didelis ar per mažas kiekis. Jeigu pirminis tyrimas rodo sutrikimą, skiriami kiti tyrimai, kurie leis nustatyti tikslią ligą.

diagnozuoti Hašimoto tiroiditą  (autoimuninė liga, sukelianti hipotirozę). Kas yra peroksidazė, – tai skydliaukės autoimuninis procesas.

Kaip atliekamas skydliaukės tyrimas?

Skydliaukės tyrimas paprastai daromas iš kraujo – tai vienas lengviausių būdų. Jo metu nustatomi sutrikimai ir ligos. Pirmuoju etapu paprastai tiriami du hormonai:  laisvas tiroksinas(FT4); ir tirotropinas,  TTH, TSH – tai hormonas, kuris stimuliuoja skydliaukę. Tokiu atveju gydytojas nustato – kaip atliekamas skydliaukės tyrimas.

Skydliaukės ligos diagnozuojamos ne vien kraujo tyrimais – ir skydliaukės echoskopija.

Ar galima valgyti prieš skydliaukės tyrimus?

Patartina, kad skydliaukės tyrimus reikia atlikti ryte, kada yra tuščias skrandis arba 6 – 8 valandos iki tyrimo nieko nevalgyti.

Kada rekomenduojama atlikti skydliaukės tyrimus?

Skydliaukės tyrimai atliekami, kada per daug aktyvi organo veikla (hiperfunkcija). Taip pat būtini tyrimai, kada yra skydliaukes liaukų nepakankamumas.

Kuo svarbūs skydliaukės hormonai

Pagrindinė skydliaukės funkcija yra hormonų gamyba. Hormonų molekulės yra išskiriamos tiesiai į kraują, į kitus kūno skysčius arba į kitus audinius. Išbalansuoti hormonai  leidžia  patikimai  funkcionuoti skydliaukei. Hormonas – cheminis junginys gyvame organizme, kuris perneša informaciją iš vienos ląstelės į kitą.